Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania?

jak-sprawdzic-kto-jest-wlascicielem-mieszkania
Jak sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania?

Chcesz wiedzieć, kto jest właścicielem mieszkania, które zamierzasz kupić? Jeśli dysponujesz numerem księgi wieczystej, raczej nie powinno być z tym problemu. Sprawa komplikuje się, gdy takiego numeru nie znasz. Na szczęście nawet wtedy jest jakieś wyjście.

Chcesz poznać nazwisko właściciela wybranego mieszkania? Informacji tej możesz potrzebować np. ze względów zawodowych. Ale nie tylko – również z przyczyn prywatnych dane te mogą być ci niezbędne. Niezależnie od tego, czemu ma służyć ta wiedza, bez większego trudu możesz wejść w jej posiadanie. Jak? Oto, jakie masz możliwości, by sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania.
 

Jak sprawdzić właściciela mieszkania w księdze wieczystej?

 
Pierwszym i najłatwiejszym sposobem, by poznać tożsamość właściciela mieszkania, jest sprawdzenie jego nazwiska w księdze wieczystej. Oczywiście, warunkiem jest tutaj posiadanie jej numeru. Przyjmijmy więc póki co, że nim dysponujesz.
 
Księga wieczysta jest szczególnym dokumentem, w którym znajduje się miejsce na każdą istotną informację dotyczącą stanu prawnego danej nieruchomości. Zgodnie z przepisami, każde mieszkanie, dom, działka bądź inna nieruchomość musi posiadać swoją własną księgę wieczystą. W dokumencie znajdziemy podział na konkretne rozdziały. Łącznie wyróżniamy cztery takie działy. Aby bez trudu znaleźć interesujące nas dane, musimy wiedzieć, jakie informacje zawarto w poszczególnych częściach dokumentu.
 

Skąd wziąć numer księgi wieczystej?

 
Gdzie szukać numeru księgi wieczystej i skąd go wziąć? Najłatwiejszym sposobem jest sięgnięcie do dokumentów takich, jak akt notarialny, związany z transakcją kupna-sprzedaży, darowizną bądź zamianą mieszkania. Jeśli nieruchomość była przedmiotem spadku, numer księgi wieczystej znajdziemy też w prawomocnym wyroku sądu dotyczącym sprawy dziedziczenia.
 
W przypadku, gdy dane mieszkanie chcemy kupić i numer księgi wieczystej jest nam potrzebny, aby zyskać pewność czy osoba podająca się za właściciela naprawdę nim jest, niezbędna staje się weryfikacja, czy na nieruchomości nie ma jakichś prawnych obciążeń. Nic zatem dziwnego, że chcemy pozyskać numer księgi wieczystej. Jeśli mieszkanie kupujemy za pośrednictwem agenta nieruchomości, to właśnie on powinien nam dany numer udostępnić. W sytuacji, gdy transakcja ma być zawarta bezpośrednio z właścicielem, to jego należy poprosić o numer księgi wieczystej.
 

Księga wieczysta – jakie działy w niej znajdziemy?

 
W pierwszym dziale umieszczono oznaczenie nieruchomości (m.in. adres, powierzchnię, przeznaczenie i inne tego typu dane), a także spis praw związanych z własnością nieruchomości.
 
W dziale drugim znajdziemy natomiast właśnie to, czego szukamy, a zatem informacje o właścicielu nieruchomości (lub użytkowniku wieczystym), a jeśli właścicieli jest kilku, dział ten odpowie nam na pytanie o ich udziałach. Dodatkowo, dowiemy się też, w jaki sposób właściciel wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Jeśli mieszkanie jest własnością osoby fizycznej, księga wieczysta umożliwi nam poznanie danych takich, jak imiona, nazwisko, imiona rodziców, a niejednokrotnie nawet numer PESEL.
 
Bardzo ważny, jeśli rzeczoną nieruchomość chcemy kupić, jest też dział trzeci. To w nim bowiem znajdują się informacje dotyczące ewentualnych obciążeń, a więc wszelkich praw i roszczeń ciążących na danym mieszkaniu czy domu.
 
I na koniec dział czwarty, w którym znajduje się miejsce na wszelkie dane dotyczące hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego, ustanowionego w celu zabezpieczenia wierzytelności wynikającej ze stosunku prawnego. Mówiąc prościej – znajdziemy tu informację o tym, czy np. bank może dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia z tej właśnie nieruchomości. Jest to więc pewnego rodzaju gwarancja spłaty zaciągniętego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego.
 

Jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

 
Są dwa sposoby, aby sprawdzić księgę wieczystą mieszkania i, jak to często bywa, jeden jest łatwiejszy od drugiego. Zacznijmy od tego, który wymaga więcej wysiłku i zaangażowania. Wiąże się on z wizytą w Sądzie Rejonowym adekwatnym do lokalizacji wybranej przez nas nieruchomości. Tam wystarczy podać numer księgi wieczystej, by uzyskać do niej dostęp.
 
Drugi, znacznie łatwiejszy sposób, to wirtualna wizyta na ministerialnym portalu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych pod adresem https://ekw.ms.gov.pl. Przeglądanie ksiąg wieczystych jest tutaj bezpłatne.
 

Jak sprawdzić właściciela mieszkania bez księgi wieczystej?

 
Sprawdzenie właściciela nieruchomości bez posiadania numeru księgi wieczystej może nam przysporzyć nieco więcej problemów. Jeśli mowa tu o mieszkaniach spółdzielczych, można np. udać się do spółdzielni mieszkaniowej. Tam znajdziemy interesujące nas informacje.
 
Kolejną opcją są płatne rejestry ksiąg wieczystych. Takie wirtualne katalogi zawierają informacje dotyczące wszystkich ksiąg wieczystych. Korzystanie z tego typu komercyjnych wyszukiwarek jest łatwe, aczkolwiek wiąże się z opłatą. Niemniej jednak jest ona stosunkowo niewielka. 
Źródło: KRN.pl | 2023-04-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);