Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak sfinansować wykończenie lub remont mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Jakie możliwości ma właściciel mieszkania, któremu zabrakło pieniędzy na wykończenie lub remont swojej nieruchomości?

Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim czy też lokalu pozyskanego z rynku wtórnego, często uniemożliwia wprowadzenie się nowych lokatorów tuż po otrzymaniu kluczy. Powodem jest tu często niewystarczająca ilość środków na wykończenie lub remont. Zakwaterowanie w nowym lokum można przesunąć w czasie, istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala skrócić czas oczekiwania.

Najczęstszym sposobem finansowania remontu nieruchomości są środki własne. Niewiele osób jednak wie, że ma możliwość pożyczenia tej kwoty w ramach udzielanego kredytu hipotecznego. Większość banków dopuszcza również opcję podniesienia wartości nieruchomości, co oznacza, że po otrzymaniu kosztorysu remontu, można wziąć go pod uwagę przy wyliczaniu wartości zabezpieczenia hipotecznego. Dla osób, które nie posiadają wystarczających środków własnych przy zakupie, takie rozwiązanie stanowi szansę na szybkie przystosowanie lokalu do użytkowania. To rozwiązanie jest również możliwe dla osób, które posiadają finanse na remont. Wtedy kwotę można przeznaczyć na wkład własny i takim sposobem obniżamy sam koszt kredytu – zdradza Ronald Szczepankiewicz, ekspert kredytowy i współwłaściciel RM Kredyty. Dla przykładu: jeżeli kupimy mieszkanie o wartości 500 tys. zł, a na remont potrzebujemy kolejnych 50 tys. zł, pracownik banku może oszacować, że wartość nieruchomości wzrośnie adekwatnie z kosztem remontu, wówczas jest szansa na otrzymanie 522,5 tys. zł.

Co jest możliwe do skredytowania?

Kredyt hipoteczny na wykończenie jest udzielany na duży zakres prac i materiałów, między innymi na zmianę aranżacji pomieszczeń; malowanie; wymianę podłogi; montaż; zmiany w instalacjach gazowych, elektrycznych, hydraulicznych, zabudowę kuchni. Kilka banków daje kredytobiorcy możliwość skredytowania sprzętu AGD do zabudowy (np. zmywarka, piekarnik, lodówki). Warto wspomnieć, że wyposażenie niezwiązane z nieruchomością nie jest kredytowane kredytem na remont czy wykończenie.

Maksymalna kwota kredytu na remont lub wykończenie


Na to pytanie, bez złożenia wniosku, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część banków operuje procentem od wartości nieruchomości lub wartości transakcyjnej. Najczęściej występujący zakres to 15-25 proc. Z drugiej strony, wartość nieruchomości może zwiększyć się wprost proporcjonalnie o wartość wykonywanych prac. W sytuacji, gdy kredyt miałby przekroczyć 25-30 proc. wartości nieruchomości, niektóre banki mogą wydać decyzję odmowną. W tego rodzaju przypadkach warto sporządzić dodatkowy, szczegółowy kosztorys, pozwalający wyjaśnić przyczynę tak wysokiego kredytu.

Kredyt na wykończenie mieszkania
Warto dokładnie zaplanować i oszacować koszty prac remontowych

Wymagana dokumentacja

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o kredyt na remont są niemal identyczne jak przy zabieganiu o kredyt na zakup nieruchomości. Podstawową różnicą, a tym samym wymogiem jest kosztorys, w którym powinny znaleźć się:

  • zakres planowanych prac remontowych
  • termin
  • koszt prac

Każdy bank ma swój wzór kosztorysu, w którym nie wymaga podawania konkretnych modeli, nazw czy serii produktów. Jeżeli klient ma problem z wypełnieniem kosztorysu, może poprosić o pomoc zaufanego eksperta kredytowego.

Wycena nieruchomości

Do wniosku o kredyt warto dołączyć operat szacunkowy, o ile wybrany bank akceptuje takie rozwiązanie. W takim dokumencie należy uwzględnić aktualną i przyszłą wartość nieruchomości, czyli wartość po wykonaniu wszystkich prac remontowych lub wykończeniowych. Operat szacunkowy powinien zostać sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego zaakceptowanego przez bank. W kontakcie ze specjalistą należy zaznaczyć, że wycena będzie zlecana na potrzeby starania się o kredyt hipoteczny.

Czy warto ubiegać się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania?

Z uwagi na korzystną długość okresu spłaty oraz na wysokości rat, zdobycie kredytu hipotecznego jest najszybszą drogą do wykończenia nieruchomości. Stanowi o wiele bardziej opłacalne rozwiązanie niż wysoko oprocentowane kredyty gotówkowe czy pożyczki. Warto pamiętać, że zobowiązanie na wykończenie mieszkania pozytywnie wpływa na ostateczną wartość nieruchomości, a tym samym podwyższa zabezpieczenie bankowe. Połączenie kredytu na wykończenie z kredytem na zakup nieruchomości jest zdecydowanie korzystne. Pozwala, aby środki własne zarezerwowane na remont przeznaczyć na wkład własny, dzięki czemu możemy wynegocjować lepsze warunki współpracy z bankiem. Takie działania wpłyną na zmniejszenie sumarycznych wydatków związanych z zakupem i wykończeniem nieruchomości – podsumowuje Ronald Szczepankiewicz z RM Kredyty.  

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 22/2018 | 2018-11-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.6

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

kredytka ⋅ 15-11-2018 | 09:43

Kredyt na wykończenie mieszaknia to kwestia problematyczna. Ostatecznie zapożyczyliśmy się u teściów - niedługo odbieramy mieszkanie na Green Mokotowie i od razu będziemy mogli się remontować. Jeśli ktoś nie ma takich możliwości, to może być problem z uzyskaniem pieniędzy, o czym piszą w tym artykule.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

START CITY
Nowa 5 dzielnica - lokale...
Sand Hotel ****
NY Residence, lokal usługowy

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 

Nowa 5 dzielnica - lokale...

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

NY Residence, lokal usługowy

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Deweloperzy

);