Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Działki usługowe – czym są i co można na nich wybudować?

Zwiększenie popytu na magazyny sprawia, że coraz trudniej znaleźć atrakcyjne działki usługowe
Zwiększenie popytu na magazyny sprawia, że coraz trudniej znaleźć atrakcyjne działki usługowe

W ostatnim czasie wartość działek znacząco wzrosła. Dotyczy to nie tylko tych rekreacyjnych i budowlanych, którymi zainteresowanie zwiększyło się podczas pandemii, ale również usługowych. Warto więc dowiedzieć się, jaka jest ich specyfikacja i w jaki sposób mogą zostać wykorzystane.

Czym charakteryzuje się działka usługowa?

Według polskiego prawa budowlanego każda działka musi posiadać oznaczenie, czyli kwalifikację. Istnieje wiele rodzajów działek, których możliwości wykorzystania uzależnione są od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przyjęty podział uwzględnia działki:

 • budowlane;
 • rolne,
 • rolno-budowlane;
 • działki rekreacyjne;
 • przemysłowe;
 • leśne;
 • rekreacyjne;
 • inwestycyjne;
 • siedliskowe

Każda z tych kategorii określa, w jaki sposób można wykorzystać dany obszar. Dodatkowo działki budowlane dzielą się na:

 • tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną;
 • tereny do zabudowy wielorodzinnej;
 • tereny z możliwością przeprowadzenia zabudowy usługowej.

Te ostatnie posiadają oznaczenie U. Nie można na nich wybudować budynku mieszkalnego, można tam jednak prowadzić działalność gospodarczą o różnorodnym charakterze. W zależności od zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możliwe jest postawienie na niej budynku o przeznaczeniu biurowym, produkcyjnym, usługowo-handlowym czy magazynowym. Dla przykładu, na działki o oznaczeniu U(1,2,3 itp.) oznaczają tereny usługowe, UP tereny usług publicznych, UZ działki, na których można prowadzić działalność leczniczą, natomiast UK tereny przeznaczone do sprawowania kultu religijnego.

MPZP jest aktem prawnym uchwalanych przez gminę, na której terenie znajduje się działka i to właśnie tam można znaleźć dotyczące jej szczegółowe informacje. Każdy zainteresowany może wystąpić do urzędu miasta lub gminy z prośbą o bezpłatny wgląd do dokumentu.


Jak wykorzystać działkę usługową?

Dokładne informacje dotyczące tego, jaką działalność można prowadzić na działce posiadającej oznaczenie U, należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy. Najczęściej jednak wykorzystuje się je na potrzeby firm produkcyjnych oraz na budowę hal magazynowych. Szczególnie te ostatnie cieszą się dużą popularnością. Ich postawienie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a przy tym są funkcjonalne i mogą być wykorzystywane przez firmy z różnych branż. Daje to przedsiębiorcy duże perspektywy na rozwój biznesu. W razie potrzeby hale magazynowe można również stosunkowo szybko i niewielkim kosztem rozebrać.

 

Złote czasy e-commerce i duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe

Okazuje się, że niektóre branże nie tylko dobrze sobie radziły, ale również notowały spore wzrosty w czasie pandemii. Jedną z nich jest właśnie rynek hal i magazynów, ściśle związany z e-commerce. W obliczu koronawirusa wiele osób zrezygnowało z tradycyjnych zakupów, przenosząc je do sieci. Sprawiło to wzmożony ruch w e-sklepach, większą ilość wysyłek oraz konieczność magazynowania towarów. Według danych pochodzących od firmy AXI IMMO wzrost wynajmowanych powierzchni magazynowych w Polsce w 2020 r. wyniósł aż 29 proc. względem poprzedniego roku, dając rekordowy wynik 5,2 mln mkw całkowitej powierzchni. Duże znaczenie miało tutaj również wejście na polski rynek globalnej firmy Amazon.

Mimo że pandemia nieco odpuszcza, nic nie wskazuje na to, by Polacy planowali rezygnację z zakupów online. Wielu z nich odkryło, że jest to szybki, wygodny, a często również tańszy sposób nabywania dóbr. Raczej nie ma więc ryzyka, że powstające teraz hale i magazyny za kilka lat będą świeciły pustkami.

 

Nieruchomości od Agencji Mienia Wojskowego

Zwiększenie popytu na magazyny sprawia, że coraz trudniej znaleźć atrakcyjne działki usługowe, na których można je postawić. Szukając ciekawych ofert, warto zajrzeć na stronę krakowskiej Agencji Mienia Wojskowego, która regularnie ogłasza przetargi na różnorodne nieruchomości. Oprócz lokali mieszkalnych znajdują się wśród nich również świetnie zlokalizowane działki, które można nabyć w konkurencyjnych cenach. Obecnie na sprzedaż wystawiono dużą, posiadającą 2,8 ha działkę usługową o oznaczeniu 1U2. Jest to działka w miejscowości Brzezie, w gminie Zabierzów, w pobliżu Krakowa. Jej dużą zaletą jest regularny kształt, który można łatwo zagospodarować oraz położenie na płaskim terenie. W perspektywie wykorzystania jej pod budowę hali magazynowych duże znaczenie ma również świetna lokalizacja. Działka znajduje się przy węźle komunikacyjnym autostrady A4, a od ścisłego centrum stolicy Małopolski dzieli ją niecałe 10 km. Pozwala to na szybki dojazd nie tylko do Krakowa, ale również wielu innych miast, takich jak Wieliczka, Bochnia, Myślenice, Nowy Sącz czy Tarów. Sprawia to, że działka może stanowić doskonałą lokalizację dla centrum logistycznego całego regionu. W pobliżu znajdują się również siedziby innych firm spedycyjnych oraz inna duża firma logistyczna.

Oferowana przez krakowski oddział AMW działka o nr. 390/2 jest częściowo porośnięta samosiejkami, wymagała więc będzie przeprowadzenie wycinki. Działka posiada ustanowione w Księdze Wieczystej prawo służebności gruntowej zapewniające prawnie uregulowany dostęp do drogi publicznej z prawem przechodu, przejazdu oraz doprowadzenia mediów przez sąsiednie działki łączące z drogą publiczną. Przyszłemu właścicielowi pozostanie jedynie przygotowanie fragmentu drogi łączącego działkę z już istniejącymi nawierzchniami asfaltowymi prowadzącymi do drogi publicznej.
Oferowana nieruchomość stanowi bardzo perspektywiczną inwestycję.

 

Jak kupić działkę usługową od AMW?

Aby wziąć udział w przetargu, należy wejść na stronę https://amw.com.pl/pl/nieruchomosci/nieruchomosci-amw, gdzie można znaleźć dokładny opis wszystkich nieruchomości należących do AMW, sprawdzić warunki oraz datę przetargu i dopilnować wszystkich kwestii formalnych. Należy do nich m.in. konieczność wpłacenia wadium w wysokości około 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości najpóźniej na trzy dni robocze przed ustaloną datą przetargu.

Nieruchomości należące do AMW wyceniane są przez rzeczoznawcę, który określa ich aktualną wartość rynkową, jeśli jednak nie zostaną sprzedane w czasie pierwszego przetargu, ich cena może zostać obniżona. Jest to doskonała okazja na nabycie atrakcyjnego lokalu lub działki w konkurencyjnej cenie. Daje to również duże możliwości przedsiębiorcom poszukujących przestronnych, dobrze zlokalizowanych działek usługowych.

Źródło: KRN.pl | 2021-05-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

SUSAN BENSON ⋅ 01-06-2021 | 14:01

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli tak, to polecę Ci kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na uzyskanie pożyczki * Elastyczna spłata - musisz wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę na adres e-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym przekonaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);