Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dopłata do najmu. Te osoby mogą skorzystać z dofinansowania wynajmu mieszkania

Dopłata do najmu. Te osoby mogą skorzystać z dofinansowania wynajmu mieszkania
Dopłata do najmu. Te osoby mogą skorzystać z dofinansowania wynajmu mieszkania

Wynajem mieszkania to spory koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Obecnie średnie ceny ofertowe w przypadku nieruchomości o powierzchni 40 mkw. w Warszawie przekroczyły 3000 zł miesięcznie. Podobnie jest w innych dużych miastach. Niektóre osoby mogą jednak skorzystać z dopłaty do najmu w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Sprawdź, kto należy do tej grupy.

Obecnie funkcjonuje kilka rodzajów dofinansowania najmu mieszkania realizowanych przez różne instytucje. Jedną z form jest dodatek mieszkaniowy, skierowany do osób znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej. Drugą natomiast finansuje PEFRON w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”.

Dla kogo dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest socjalnym świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez gminę. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby, które posiadają własne mieszkanie, jak i najemcy, pod warunkiem że są w stanie udowodnić prawo do użytkowania lokalu (np. przedstawiając umowę najmu). Możliwe jest również otrzymanie dofinansowania czynszu w mieszkaniu socjalnym.

Zainteresowani muszą spełniać dwa podstawowe kryteria – dochodowe oraz metrażowe. Maksymalna powierzchnia lokalu jest określana w zależności od ilości lokatorów. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego będzie to 45 mkw. Dla gospodarstwa dwuosobowego limit metrażu wynosi 52 mkw., dla rodziny trzyosobowej 58,5 mkw., natomiast dla rodziny czteroosobowej aż 71,5 mkw.

Kryterium dochodowe również zostało ściśle określone – dochód z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie może przekraczać 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osób mieszkających samodzielnie oraz 30 proc. w przypadku rodzin.

Oznacza to, że aktualnie osoby samotne starające się o dodatek mieszkaniowy nie mogą zarabiać więcej niż 2 863,39 zł, natomiast gospodarstwa wieloosobowe 2 147,54 zł na osobę.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, należy złożyć wniosek oraz wszystkie niezbędne dokumenty do właściwego miejscu zamieszkania urzędu miasta lub gminy. Wysokość dodatku nie jest stała i określa się ją indywidualnie, w oparciu o takie kryteria jak wysokość zarobków wnioskującego, metraż lokalu, liczba lokatorów czy wysokość miesięcznych opłat.

W 2023 r. średnia wysokość dopłat wynosiła 250-380 zł miesięcznie, co daje ponad 4500 zł w skali roku.

Kto może otrzymać dopłatę do wynajmu mieszkania?

Kolejnym sposobem na zmniejszenie opłat za mieszkanie jest skorzystanie z programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”, realizowanego przez PEFRON. Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą się usamodzielnić.

 Osoby zainteresowane programem muszą posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,  nie mogą natomiast posiadać prawa własności do innej nieruchomości. Skierowany jest on do absolwentów, którzy ukończyli szkoły (również studia wyższe) nie wcześniej niż 36 miesięcy przed złożeniem wniosku lub opuściły dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą czy rodzinę zastępczą i szukają zatrudnienia.

Ile wynosi dofinansowanie mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami?

Warunkiem koniecznym do otrzymania wsparcia jest złożenie do PEFRON-u kompletu dokumentów. Do tej pory po rozpatrzeniu wniosku środki były przyznawane maksymalnie na 3 lata. Od marca bieżącego roku okres ten został wydłużony do 5 lat. W ciągu pierwszych 24 miesięcy beneficjenci mogą otrzymywać nawet 100 proc. zwrotu kosztów najmu (jednak nie więcej niż 100 proc. miesięcznej kwoty dofinansowania obowiązującego w danej lokalizacji). W dwóch kolejnych latach przysługuje im 70 proc. dofinansowania, natomiast w ostatnim roku 40 proc.

Konkretne kwoty są ustalane przez poszczególne miasta. W Warszawie maksymalna wysokość dofinansowania wynajmu mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami wynosi obecnie 2464 zł miesięcznie oraz 3344 zł w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W Krakowie jest to analogicznie 1828 zł i 2481 zł miesięcznie, natomiast we Wrocławiu 2429 zł i 3297 zł. 

Źródło: KRN.pl | 2024-03-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);