Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Apartamenty inwestycyjne? Byle z głową

Apartamenty inwestycyjne? Byle z głową
Konferencja „FAIN - Forum Apartamentów Inwestycyjnych” w Warszawie

Condo- i aparthotele to dobre i stosunkowo bezpieczne instrumenty do pomnażania naszego kapitału.

Condo- i aparthotele to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach segmentów rynku nieruchomości. Branża ta – do niedawana zdominowana przez 5-6 dużych graczy – przyciągnęła cały szereg firm zainteresowanych budową tego typu obiektów; według firmy doradczej Fortech, w I kw. 2018 roku w całej Polsce w budowie znajdowały się aż 73 projekty condo- i aparthotelowe.

Jak jednak w przypadku każdej nieruchomości, należy takie inwestycje przeprowadzać z najwyższą ostrożnością, zwłaszcza że ten rynek pozostaje jeszcze nieuregulowany – tak w skrócie można podsumować wnioski z gorących dyskusji, jakie miały miejsce podczas premierowej edycji konferencji „FAIN - Forum Apartamentów Inwestycyjnych”, którą firma Nowy Adres S.A. zorganizowała 24-25 września w Warszawie.

Apartamenty na wynajem – nowa forma lokowania kapitału

W świadomości szeroko pojętych inwestorów apartamenty na wynajem jeszcze mocno się nie zaznaczyły, nie istnieją również przepisy prawne sankcjonujące ten rynek. Brakowało również imprez konferencyjnych z prawdziwego zdarzenia, dedykowanych wyłącznie temu sektorowi nieruchomości. Nic więc dziwnego, ze pierwszą edycję FAIN odwiedziły prawdziwe tłumy – ponad 200 deweloperów, operatorów i zarządców apartamentów wakacyjnych, przedstawicieli sieci hotelowych, funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów indywidulanych, zainteresowanych tą formą lokowania kapitału.

Duże zainteresowanie tym rodzajem nieruchomości jest efektem m.in. trwającego boomu na rynku mieszkaniowym. Wielu deweloperów dostrzega potrzebę dywersyfikacji produktu, jako że coraz częściej słychać głosy o schładzaniu się „mieszkaniówki”. 

Rynek deweloperski hamuje, zwłaszcza jeśli mowa o dzielnicach peryferyjnych dużych miast i lokalizacjach okołomiejskich. W dużych miastach Polski kończą się atrakcyjne działki, nadające się pod zabudowę mieszkaniową po prostu się kończą. Wygaszony został rządowy program dopłat do kredytów „Mieszkanie dla Młodych”, w ostatnich latach podwoił się również wymagany przez banki obowiązkowy wkład własny przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ceny mieszkań nie będą rosły w nieskończoność, zwłaszcza że strumień nabywców gotówkowych, kupujących „zwykłe” mieszkania pod wynajem, jako inwestycję, zaczyna powoli wysychać, mówił Dariusz Radtke, dyrektor ds. marketingu i PR firmy deweloperskiej Dekpol.

 

W poszukiwaniu bezpiecznych form inwestowania

Duże zainteresowanie apartamentami inwestycyjnymi to także efekt poszukiwania nowych, bezpiecznych form inwestowania. 

Inwestorzy szukają nowych okazji, bo rynek kapitałowy nie oferuje atrakcyjnych stóp zwrotu przy zachowaniu niskiego ryzyka. Nadal nie uruchomiono zapowiadanych funduszy inwestycyjnych typu REIT. Przeciętny Kowalski wciąż uważa, że nieruchomości to najłatwiejsza forma inwestowania. Deweloperzy biorą się za budowanie apartamentów na wynajem także dlatego, że w niektórych lokalizacjach na części działek budowanie obiektów stricte mieszkaniowych nie jest dozwolone przez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – mówiła Marlena Kosiura, ekspert portalu inwestycjewKurortach.pl.


Gdzie opłaca się inwestować w condo- i aparthotele?
 

Według Dariusza Wilka, dyrektora zarządzającego firmy Sun & Snow, pożądanymi zarówno przez inwestorów, jak i przez deweloperów są wciąż centra dużych miast oraz kurorty wakacyjne w górach i nad morzem, czyli lokalizacje „wypromowane”, których deweloper czy operator danego obiektu nie musi dodatkowo reklamować. Podobnego zdania jest Maria Zielińska, starszy analityk w agencji doradczej Cushman & Wakefield:

Dobra lokalizacja jest kluczem do sukcesu. Moim zdaniem perspektywiczną lokalizacją jest warszawska Wola, rozwijająca się bardzo dynamicznie jako dzielnica biurowa. Goście biznesowi, którzy przyjeżdżają czasami na pobyt dłuższy niż doba-dwie wolą apartamenty niż hotelowe pokoje. Atrakcyjna wydaje się też Praga ze względu na dobrą komunikację ze Śródmieściem i bliskość Stadionu Narodowego, miejsca wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych dużego kalibru.


Jaką przyszłość mają przed sobą condo- i aparthotele?

Czy inwestowanie w nie jest bezpieczne? Jakie będą przynosić zyski? Jak każda inwestycja, także i ta powinna zostać starannie przemyślana. Ważna jest oczywiście lokalizacja, ale całym obiektem powinien zarządzać sprawdzony i doświadczony operator. Należy również pamiętać, że póki co condo- i aparthotele nie są chronione przepisami tzw. ustawy deweloperskiej, gwarantującej bezpieczeństwo nabywcom mieszkań w przypadku upadłości firmy deweloperskiej. Uważnie należy traktować również marketingowe zapowiedzi „gwarantowanego zysku” z takiej inwestycji.

To nie jest produkt finansowy, tylko nieruchomościowy i jako taki nie może gwarantować zysku. Nabywcy muszą akceptować ryzyko, że w niektórych przypadkach mogą jednak stracić pieniądze, mówił Artur Pietraszewski z Fortechu.

Forum Apartamentów Inwestycyjnych FAIN 2018 odbyło się 24 i 25 września. Konferencji patronowali: Fortech Consulting, InwestycjewKurortach, PZFD, Marszałek Województwa Śląskiego, Jura, Deante, Biuro Mówców, BoConcept, MDDP, Rent like home, patronatem medialnym objęli ją „Świat Hoteli”, „Horecanet.pl”, „Dom i Porta”, „Europa Property”, KRN. Organizatorzy już zapowiadają drugą edycję – jesienią przyszłego roku. 

Źródło: KRN.pl | 2018-10-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Osiedle Lawendowa 3
Przepiękny dom jednorodzinny
Działka inwestycyjna
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Enklawa Białowieska

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Deweloperzy