Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Analiza: rynek wtórny vs rynek pierwotny

Analiza: rynek wtórny vs rynek pierwotny

Mieszkanie nowe czy używane? Na to pytanie każdy kupujący powinien odpowiedzieć sobie już na początku poszukiwań.

Mieszkanie nowe czy używane? Na to pytanie każdy kupujący powinien odpowiedzieć sobie już na początku poszukiwań. Badania wykazują, że większość klientów branży nieruchomości jest przekonana o przewadze rynku pierwotnego. Jednocześnie statystyki mówią również o tym, że więcej transakcji zostaje ostatecznie zawartych na rynku wtórnym.

Około 1/4 ogółu transakcji dotyczy rynku nowych mieszkań. Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, widzą zazwyczaj same plusy takiego rozwiązania. Do głównych zalet należą m.in. fakt wykorzystania w projekcie wysokiej jakości materiałów, brak zużycia technicznego budynku, przyjęcie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz możliwość samodzielnej aranżacji lokalu. Kupno nowego mieszkania jest również dobrą inwestycją długoterminową. Jego zużycie techniczne i funkcjonalne będzie najprawdopodobniej w przyszłości znacznie mniejsze niż w przypadku lokalu kupionego na rynku wtórnym. Dodatkową zaletą są mniejsze koszty związane z transakcją na rynku nieruchomości. Przy zakupie nowego mieszkania kupujący nie jest zobowiązany do płacenia podatku PCC (od czynności cywilno-prawnych). W cenę lokalu jest za to wliczony podatek VAT. Na etapie budowy deweloperzy często oferują kupującym możliwość częściowej zmiany układu mieszkania. Koszt zmian jest ponoszony przez kupującego tylko wtedy, gdy ostatecznie nie zdecyduje się on na zakup mieszkania. Nabywca mieszkania na rynku pierwotnym otrzymuje je w stanie deweloperskim (wylewki, tynki na ścianach, drzwi zewnętrzne). Od niego zależało będzie, jaki kształt przybierze nowe lokum.

Podstawową zaletą zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest to, że kupujący podczas transakcji dokładnie widzi, na co się zdecydował. Oprócz wykończonego mieszkania istotna dla kupujących jest infrastruktura, która w przypadku nowych inwestycji dopiero znajduje się na etapie powstawania. Mniejsze jest również ryzyko dotyczące samego sąsiedztwa i lokalizacji, ponieważ zostało już w pewnym okresie zweryfikowane przez rynek nieruchomości. Kupujący może również sprawdzić, jacy ludzie będą jego sąsiadami. Oprócz tego łatwiej jest kupującym znaleźć na rynku wtórnym lokal w atrakcyjnym położeniu (bliskość centrum, dobra dostępność komunikacyjna). Większość nowych projektów mieszkaniowych powstaje na obrzeżach miast. Z kolei nieliczne nowe inwestycje, które położone są w centrum, cechują się bardzo wysokim poziomem cen. Plusem zakupu mieszkania używanego jest także brak konieczności długiego oczekiwania na przeprowadzkę. Mieszkania używane sprzedawane są zazwyczaj z pomocą biur pośrednictwa nieruchomości, które inkasują prowizję od przeprowadzonej transakcji. W ostatnim czasie często zdarza się, że koszt prowizji pośrednictwa ponosi tylko sprzedawca nieruchomości, więc nie stanowi to żadnego obciążenia dla kupujących.

Z przeprowadzonych badań wynika, że duże zainteresowanie rynkiem wtórnym ma swoje źródło w funkcjonowaniu na rynku wielu ofert mieszkań kilkuletnich, wybudowanych zgodnie z nowymi standardami. Aby zamieszkać w nowym budownictwie klienci nie muszą obecnie czekać kilkunastu miesięcy na ukończenie inwestycji. Dzięki temu rynek wtórny mieszkań wybudowanych w nowym budownictwie stał się konkurencyjny dla rynku pierwotnego.

Na rynku wtórnym można zaobserwować stabilny poziom cen mieszkań w ostatnich kilku miesiącach. Na rynku pierwotnym w przypadku większości miast odnotowujemy z kolei delikatne wzrosty.

 

Źródło: KRN.pl | 2014-09-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy