Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zakup mieszkania zadłuża nas na coraz wyższe kwoty

Magdalena Hojniak | 2019-09-25

Zakup mieszkania zadłuża nas na coraz wyższe kwoty
Kredytobiorcy zaciągają kredyty na wysokie kwoty

Wyniki sprzedażowe prawie dwukrotnie przekroczyły prognozy. Padnie kolejny rekord?

Na początku 2019 r. eksperci Biura Informacji Kredytowej prognozowali, że tegoroczne wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych pod względem wartości ukształtują się na poziomie 5-8 proc. wzrostu względem 2018 r. Tymczasem podsumowanie minionych 8 miesięcy pokazało, że w rzeczywistości przewidywania zostały blisko dwukrotnie przekroczone, ponieważ już teraz dynamika wartości od stycznia do sierpnia wyniosła +13,6 proc. Jednak jeśli chodzi o całoroczną podsumę, eksperci spodziewają się nieco niższej dynamiki niż w 2018 r. Nie zmienia to faktu, że rok 2019 najprawdopodobniej zakończy się rekordową kwotą sprzedażową, szacowaną przez analityków na 62 mld zł.

Prof. Waldemar Rogowski z BIK podkreśla, że rekordy, jakie padają w ostatnim czasie, dotyczą tylko wartości. Co więcej, odnoszą się one jedynie do kwot przekraczających 250 tys. zł., a największe wzrosty obserwuje się w przypadku zobowiązań na sumy wyższe niż 350 tys. zł. Pod względem wartości, w porównaniu z 2018 r., wynikająca z ich suma wzrosła o 37,5 proc., natomiast w zakresie liczby odnotowano wzrost 37 proc.

Od początku roku do końca sierpnia instytucje kredytujące udzieliły 159,2 tys. kredytów hipotecznych, a wynikająca z nich wartość wyniosła 42,87 mld zł, czyli 13,6 proc. więcej niż rok temu. Jeśli chodzi o liczbę zobowiązań, wzrosła ona jedynie o 2 proc. Co prawda łączna liczba osób wnioskujących o kredyt w okresie styczeń-sierpień była najwyższa od 2013 r. (310,63 tys.), choć stanowiła jedynie 61 proc. liczby potencjalnych kredytobiorców z 2007 r.

Podsumowując obecną sytuację na rynku kredytów hipotecznych, prof. Waldemar Rogowski zaznacza, że nie ma przesłanek wskazujących na zmiany w obrębie poziomu szkodowości kredytów mieszkaniowych i ryzyka kredytowego, a obecnie są one oceniane jako niskie.  

Źródło: KRN.pl | 2019-09-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);