Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Można uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania

2006-12-18

Można uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania

Od nowego roku nie będzie już zwolnienia od podatku dochodów ze sprzedaży domów i mieszkań otrzymanych w spadku i darowiźnie. Ale od podatku można się będzie legalnie "wykręcić.

Od nowego roku nie będzie już zwolnienia od podatku dochodów ze sprzedaży domów i mieszkań otrzymanych w spadku i darowiźnie. Ale od podatku można się będzie legalnie "wykręcić" – twierdzi „Gazeta Wyborcza”

Jak czytamy, dzięki nowym przepisom w ustawie o podatku od spadków i darowizn już od początku stycznia, spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (dotyczy to: małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierba, ojczyma, macochy i rodzeństwa) będą zwolnione od podatku. Nawet od bardzo dużej darowizny, choćby idącej w miliony złotych, czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba będzie płacić ani złotówki podatku.

Niestety – przypomina dziennik – jednocześnie zniknie zapisane teraz w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d zwolnienie od podatku sprzedaży domów i mieszkań. Ktoś, kto po Nowym Roku dostanie w spadku bądź jako darowiznę dom czy mieszkanie, a następnie je sprzeda, będzie musiał zapłacić 19 proc. podatku od dochodu z takiej transakcji.

Są sposoby na to, by podatku nie zapłacić. I to legalne – informuje „Gazeta Wyborcza”. Mianowicie podatku można będzie uniknąć, jeśli sprzeda się podarowaną lub odziedziczoną nieruchomość nie wcześniej niż po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Można też sprzedać ją bez podatku przed upływem pięciu lat, pod warunkiem, że było się w niej zameldowanym na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Warto więc – jeśli tylko to możliwe – od razu dopełnić tej formalności, by już po roku móc sprzedać nieruchomość, nie płacąc podatku.

Źródło: Piotr Skwirowski, „Gazeta Wyborcza”, 17.12.2006 | 2006-12-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy