Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaż mieszkania a dożywotnie prawo użytkowania

Czy mogę sprzedać nieruchomość, jeżeli teściowie mają prawo dożywotniego użytkowania, ale w akcie dziedziczenia po zmarłej żonie nie są w ogóle ujęci?

To, iż nieruchomość obciążona jest dożywotnią służebnością osobistą, nie powoduje, że nie można jej sprzedać. Problem w tym, że trudno znaleźć kupca. Kupiec w ogóle się nie znajdzie albo się znajdzie, ale cena, jaką będzie chciał zapłacić za taką nieruchomość, okaże się dużo niższa od rynkowej. Nowy właściciel, podobnie jak obecny, będzie musiał bowiem uszanować prawo tych osób do dożywotniego korzystania z nieruchomości.

Niejednokrotnie przy takich transakcjach cena spada nawet o połowę w zależności od wieku osób, którym przysługuje prawo do dożywotniego korzystania i zakresu określonego prawa do korzystania z nieruchomości. Warto więc spróbować się porozumieć z dożywotnikami co do zrzeczenia się przez nich prawa do nieruchomości w zamian za odszkodowanie, bo może być to dla sprzedającego korzystniejsze finansowo rozwiązanie niż sprzedaż takiej nieruchomości z dożywotnikami.

Paweł Puch, prawnik

2016-12-22

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy