Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak będą wyglądały mieszkania w przyszłości?

jak-beda-wygladaly-mieszkania-w-przyszlosci
Jak będą wyglądały mieszkania w przyszłości?

Przyszłość z pewnością przyniesie duże zmiany na rynku mieszkaniowym. Już od kilku lat obserwujemy pewne technologiczne nowości, które znalazły szerokie zastosowanie w inwestycjach z tego sektora. Microliving, zielona rewolucja czy robotyczni współlokatorzy to kilka z trendów, których rozwój możemy obserwować. Jakie wyzwania nas czekają? Jak będą wyglądały mieszkania w przyszłości?

Jak kształtuje się branża mieszkalnictwa w Polsce? 

Raport ThinkCo „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” dostarcza cennych informacji na temat mieszkalnictwa w Polsce. Wynika z niego, że oddajemy najwięcej mieszkań do użytku w Europie. W 2021 roku było to 235 tys. lokali, co jest rekordem od 1979 roku. Cały zasób mieszkaniowy w Polsce to ok. 15,3 mln lokali. Oczekiwania Polaków zmieniają się jednak i coraz częściej zbliżone są do zachodnich standardów. Ważniejsza od metrażu okazuje się funkcjonalność mieszkania. Ważna jest także liczba pomieszczeń, ich komfortowe rozplanowanie oraz łatwość wprowadzenia zmian, aby dopasować lokal do swoich potrzeb. 
 
Najwięcej mieszkań oddawanych jest do użytku w miastach wojewódzkich oraz przyległych do nich powiatach. W 2021 roku 38 proc. wszystkich nowych mieszkań i 50 proc. lokali w budynkach wielorodzinnych pojawiło się na rynkach w aglomeracjach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania oraz Trójmiasta. Średnia wielkość lokalu mieszkalnego w 2020 roku w Polsce wynosiła 75 mkw. W miastach była o 10 mkw. niższa. Należy pamiętać o tym, że wyniki zawyżają duże domy jednorodzinne. Faktem jest jednak, że od kilkunastu lat zmniejsza się przeciętna powierzchnia użytkowa nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Od 2008 do 2019 roku średni metraż zmalał o 16,2 mkw. 
 
W Polsce przeciętna liczba pomieszczeń na osobę to zaledwie 1,2. Jest to drugi najniższy wynik we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Niemal 37 proc. Polaków mieszka w przeludnionych lokalach. 

Więzy społeczne dla Polaków mają duże znaczenie 

Coraz więcej Polaków myśli o więzach społecznych oraz relacjach w najbliższej przestrzeni. Stąd też wzrasta zainteresowanie takimi koncepcjami jak budownictwo senioralne, microliving, coliving czy też cohousing. Chcemy mieszkać w sąsiedztwie, w którym łatwo o zacieśnienie więzi społecznych. W przyszłości coraz bardziej będziemy cenić sobie też elastyczność. Nie będziemy już tak chętnie wiązać się na wiele lat z domem czy mieszkaniem, lecz bardziej skupiać na aktualnych potrzebach.

Modułowe konstrukcje coraz popularniejsze 

Pandemia koronawirusa była próbą dla większości z nas. W wielu przypadkach dom zmienił się w biuro. Okazało się, że wykonywanie obowiązków zawodowych z mieszkania jest efektywne, a nawet efektywniejsze niż praca w biurze. Technologia pokazuje, że domy nie muszą wcale być związane z konkretnym miejscem. Powstają pierwsze projekty konstrukcji, które łatwo przetransportować gdzieś indziej. 
 
Elastyczne modułowe osiedla z mobilnych domów wydają się rozwiązaniem szytym na miarę zmieniających się potrzeb. Pozwalają zapomnieć o ograniczeniach i poczuciu przywiązania do jednego miejsca. Elastyczność ma znaczenie również we wnętrzach. Na popularności zyskują modułowe meble, które mogą mieć różne funkcje, by dopasowywać się do konkretnych w danym momencie potrzeb. Na pierwszym planie z pewnością będzie zatem funkcjonalność. 

Microliving, coliving oraz senior living – trzy popularne trendy 

Model rodziny 2+2 nie jest już tak popularny, jak jeszcze kilka lat temu. Nic więc dziwnego, że zmieniają się oczekiwania dotyczące wielkości mieszkań. Przyszłość przyniesie wzrost zainteresowania microlivingiem, czyli mniejszymi mieszkaniami o niezwykle funkcjonalnych przestrzeniach. 
 
Kolejną odsłoną tego trendu jest coliving. Coliving to przestrzenie z mieszkaniami o minimalnym wyposażeniu oraz ze współdzieleniem przestrzeni wspólnych: kuchni, salonu, jadalni, pralni, tarasu z innymi mieszkańcami. 
 
Z racji tego, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, konieczne jest zatroszczenie się o potrzeby seniorów. Według prognoz w 2050 roku w Polsce osoby powyżej 60. roku życia będą stanowiły ponad 40 proc. populacji. Stąd też tak duża potrzeba wprowadzenia rozwiązań korzystnych dla seniorów. Konieczne jest projektowanie przestrzeni inkluzywnych, które nie wykluczają żadnej z grup społecznych oraz dopasowane są do potrzeb osób m.in. z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością. 

Jesteśmy spragnieni kontaktu z naturą

Wśród kolejnych ruchów, które zyskają na znaczeniu, będą inwestycje w zieloną infrastrukturę i ekologiczne rozwiązania oraz walka z betonozą. Pierwsze kroki w tym kierunku zauważalne są już zarówno w działaniach samorządów, jak i deweloperów. Wzrasta liczba przyznawanych certyfikatów środowiskowych. W 2021 roku otrzymało je 46 nowych budynków mieszkaniowych w naszym kraju, co w porównaniu do 2020 roku jest wzrostem o 107 proc. 

Przestrzenie uprawne w mieście? To możliwe! 

W przyszłości nacisk kładziony będzie na projektowanie wnętrz z uwzględnieniem obecności zieleni w różnych formach. Popularne będą ekologiczne rozwiązania takie, jak chociażby zbiorniki kontrolujące przepływ wody czy kompostowniki. Na osiedlach pojawią się miejskie szklarnie oraz ogródki warzywne. Agrihood, czyli koncepcja, która zakłada tworzenie przestrzeni uprawnych w mieście to kolejna propozycja. Pozwala połączyć formy rolnictwa z dzielnicami mieszkalnymi, dzięki czemu mieszkańcy mają dostęp do świeżej żywności. Ponadto wspólne uprawianie ogrodu jest korzystne z punktu widzenia troszczenia się o relacje sąsiedzkie. 

Smart Home –  czeka nas życie z robotycznymi współlokatorami? 

O idei smart home słyszymy już od dłuższego czasu. Aby jednak inteligentne domy były normą, konieczne jest pokonanie pewnych istotnych barier. Głównym z problemów są trudności z integracją systemów technologicznych różnych firm. Nie zawsze wybrane rozwiązania mogą ze sobą odpowiednio współdziałać. Namiastką smart home są inteligentne szyby, stacje ładowania na osiedlach oraz asystentka Alexa. W niektórych krajach można już spotkać się z robo-kelnerami lub robotami policyjnymi. Prognozuje się, że w USA do 2030 roku rynek robotycznych asystentów wyniesie ponad 150 mld dolarów. Mowa tu o humanoidalnych robotach, które będą grać w szachy czy podadzą szklankę wody. 
 
Wiele osób podchodzi jednak do tego typu rozwiązań z dużą dozą ostrożności, obawiając się o swoją prywatność. Z tego też względu pożądane będą przestrzenie smart home, w których będą obecne przestrzenie pozbawione technologii. 
 
 
Trendy mieszkaniowe stale się zmieniają. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że powstaną inteligentne domy czy też konstrukcje mobilne, które będzie można przemieszać z punktu A do punktu B, zmieniając tym samym miejsce swojego zamieszkania. Najbliższe lata przyniosą zwrot ku poszukiwaniu rozwiązań funkcjonalnych, przyjaznych środowisku oraz w pełni odpowiadających na potrzeby społeczeństwa.  
Źródło: KRN.pl | 2022-10-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

fasta ⋅ 14-03-2023 | 04:37

Documents Cloned cards Banknotes dollar / euro Pounds IDS, Passports, D license, Utility bills, Social Security Cloned cards, Resident ,permit fullz and dumps visas Banknotes dollar / euro Pounds bank statement Certificates, Diplomas, Any documents etc . IELTS,TOEFL,ESOL,CHSK Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762 Government Database System..Email ( lifiben@gmail.com ) We Produce Passports,Drivers Licenses,ID Cards,Birth Certificates,Diplomas,Visas,SSN,Marriage Certificates,Divorce Papers,US Green Cards,University Degrees,Counterfeit Money,SSD Chemical Solution And Activation Banknotes dollar / euro Pounds Powder Used For Cleaning Coated Black Money, And Other Documents Cloned cards, Resident fullz and dumps For A Number Of Countries Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);