Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dom w cenie mieszkania - to możliwe

Dom w cenie mieszkania - to możliwe

Własny dom, wybudowany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i wyobrażeń, to marzenie wielu Polaków. Zrealizowanie tego marzenia z pewnością nie jest łatwe.

Rozmaite ograniczenia powodują, że wiele osób przed podjęciem decyzji o budowie domu rozpatruje różne możliwości i szuka alternatyw. Na tym etapie często pojawia się pytanie, jakie są koszty realizacji, czy plan jest w ogóle realny, czy nie należy go zweryfikować i skupić się na poszukiwaniu mieszkań? Stając przed takim dylematem, warto zadać sobie pytanie: czy można wybudować dom w cenie mieszkania?


Ile kosztuje budowa domu?


Wychodząc od założenia, że szukamy domu w cenie mieszkania, czyli ekonomicznego w budowie i eksploatacji, musimy oszacować, jaki budżet wystarczy do zakupu średniej wielkości mieszkania. Na podstawie analizy średnich cen oferowanych mieszkań w wybranych miastach Polski, można przyjąć, że na zakup mieszkania o powierzchni ok. 60 mkw. w stanie deweloperskim potrzebujemy ok. 360 000 zł brutto. Jak rozdysponować te środki, aby wystarczyły na budowę?


Realizacja wymarzonego domu zaczyna się od pozyskania działki budowlanej i określenia, jaki budynek możemy na niej postawić. Ceny gruntów różnią się w zależności od lokalizacji, należy jednak pamiętać, że w regionach, w których działki są droższe, odpowiednio więcej będą też kosztowały oferowane przez dewelopera mieszkania. Jeśli realizacja naszych planów ma się zacząć od zakupu terenu, to od kwoty 360 tys. zł brutto powinniśmy odjąć ok. 70 tys. zł brutto potrzebne na zakup działki. Na budowę domu pozostaje nam zatem około 290 tys. zł brutto.


Co składa się na koszt budowy domu?


Na realny koszt wzniesienia domu składa się wiele czynników. Dokonanie dokładnych wyliczeń i oszacowanie kosztów budowy możliwe jest dopiero po wyborze działki i projektu oraz po określeniu szczegółów dotyczących technologii i materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy. Prowadząc budowę w sposób przemyślany i stosując sprawdzone rozwiązania, każdy inwestor może znacząco ograniczyć wydatki – mówi Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej w ARCHON+ Biuro Projektów.
Jeżeli działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, inwestor musi wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy. Warto interesować się takimi działkami, które mają już uregulowane wszystkie kwestie prawne, to pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Do kosztów inwestycji należy też dodać wydatki związane z podłączeniem do działki mediów.

Wspomniane powyżej Warunki Zabudowy lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz mapa działki są potrzebne do wyboru odpowiedniego projektu domu. To właśnie od wybranego przez nas projektu zależy, ile ostatecznie będzie nas kosztować cała inwestycja.

Jeśli naszym celem jest wybudowanie domu w cenie mieszkania, powinniśmy skupić się na gotowych projektach domów. Już na starcie zaoszczędzimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do projektu opracowanego na indywidualne zamówienie. Od razu poznamy też koszty realnej budowy domu, co pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie inwestycji. Atrakcyjna cena gotowego projektu, dostępność dokumentacji „od ręki", wielokrotna realizacja przez innych inwestorów, wizualizacje oraz zdjęcia i filmy z realizacji, decydują o popularności tego rozwiązania i chronią właścicieli przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Zapanowanie nad tak dużym przedsięwzięciem, jakim jest budowa domu, ułatwia kosztorys budowlany, który obrazuje poszczególne etapy prac, pokazuje krok po kroku, co należy zrobić oraz ile i jakie materiały będą do tego potrzebne. Dzięki niemu poznamy zakres konkretnych działań na poszczególnych etapach budowy naszego domu i zaplanujemy harmonogram inwestycji. Szczegółowy kosztorys zawiera wycenę sprzętu, materiałów i robocizny oraz tak zwany przedmiar robót, czyli dokładną listę zadań do wykonania, wraz z opisem sposobu ich wykonania. Jest to też doskonałe narzędzie, które pozwala porównać oferty różnych wykonawców.

Projekty domów gwarantujące oszczędną budowę i eksploatację


Projekty domów, które wyróżniają się prostą i zwartą bryłą oraz nieskomplikowanym, najczęściej dwuspadowym dachem są szybkie w realizacji i nie wymagają kosztownych obróbek. Inwestorzy zainteresowani ekonomiczną budową w szczególności powinni skierować swoją uwagę w stronę właśnie takich projektów.

Przykładowe projekty domów w cenie mieszkania:

Projekt „Domu w malinówkach”

- 5 pokoi, kuchnia, 2 łazienki, spiżarka, kotłownia, pralnia
- powierzchnia domu: 113,20 mkw.
- powierzchnia kotłowni: 5,19 mkw.
- min. wymiary działki: 18,5 x 16,5 m
- projekt: ARCHON+ Biuro Projektów

Dom w malinówkach ArchonTo przykład projektu domu, który umożliwia tanią budowę i eksploatację. Na powierzchni użytkowej mieści się komfortowo rozplanowane wnętrze, którego układ zapewnia pełną funkcjonalność pomieszczeń. Na parterze domu przewidziano otwartą strefę dzienną, czyli ustawny salon z jadalnią oraz funkcjonalna kuchnia, pięknie doświetlona nowoczesnym, narożnym oknem i sąsiadująca ze spiżarką. Dodatkowy pokój na parterze może pełnić funkcję gościnnej sypialni. Z wiatrołapu dostępna jest kotłownia na paliwo stałe. Dwubiegowe schody prowadzą do strefy prywatnej na poddasze, gdzie mieszczą się 3 wygodne i jasne sypialnie, pralnia oraz duża łazienka.

Dom w malinówkach - kosztorys projektu

Powyższe zestawienie wyliczone zostało na podstawie średnich cen krajowych z cenników SEKOCENKUD na IV kw. 2016 r. Podane ceny są cenami netto i należy do nich doliczyć właściwą stawkę podatku VAT: 8 proc., jeżeli realizacja domu odbywa się systemem zleconym, lub 23 proc. od ceny materiałów budowlanych, gdy inwestor wykonuje roboty samodzielnie.


Projekt „Domu w plumeriach”


- 4 pokoje, kuchnia, łazienka, spiżarka, toaleta, pralnia, garderoba
- powierzchnia domu: 82,28 mkw.
- min. wymiary działki: 24,05 x 16,0 m
- projekt: ARCHON+ Biuro Projektów

Dom w plumeriach Archon

To efektowny projekt domu parterowego, utrzymany w nowoczesnej stylistyce. Współczesny charakter budynku podkreśla płaski dach i duże przeszklenia, które doświetlają salon i jadalnię oraz płynnie łączą wnętrze domu z ogrodem. Pomysłowo zaaranżowany taras z pergolą oraz naturalne materiały wykorzystane do wykończenia elewacji sprawiają, że całość doskonale komponuje się z otoczeniem. Wnętrze zostało w czytelny sposób podzielone na strefy użytkowe. Reprezentacyjną strefę dzienną tworzy salon z miejscem na duży rodzinny stół. Szerokie drzwi prowadzą na sąsiadujący z salonem taras, który dodatkowo powiększa strefę wypoczynku. Otwarta kuchnia została doświetlona narożnym oknem, obok mieści się praktyczna spiżarka. Komfortowa strefa nocna to 3 pokoje, w tym główna sypialnia z przylegającą garderobą oraz jasna łazienka. W projekcie przewidziano również funkcjonalną pralnię.

Dom w plumeriach - kosztorys projektu

Powyższe zestawienie wyliczone zostało na podstawie średnich cen krajowych z cenników SEKOCENKUD na IV kwartał 2016 r. Podane ceny są cenami netto i należy do nich doliczyć właściwą stawkę podatku VAT: 8 proc., jeżeli realizacja domu odbywa się systemem zleconym, lub 23 proc. od ceny materiałów budowlanych, gdy inwestor wykonuje roboty samodzielnie.


Powierzchnia domu, kształt bryły, rodzaj dachu, a także sposób prowadzenia prac budowlanych determinują ostateczny koszt całej inwestycji. Aby nie przekroczyć przyjętych założeń finansowych, można zdecydować się na ekonomiczny wariant budowy, czyli realizację prac tzw. systemem gospodarczym. To rozwiązanie wymaga znacznie większego zaangażowania ze strony inwestora, ale jednocześnie daje możliwość zminimalizowania kosztów.

Aby dokonać słusznego wyboru i niczego nie żałować, koniecznie należy rozważyć wszystkie możliwe warianty. Budowę domu można poprowadzić bardzo ekonomicznie. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb każdego inwestora.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości”, nr 04/2017 | 2017-03-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

zygus ⋅ 22-03-2017 | 10:31

Dzien dobry szukaam domu dla osoby na wozku tj dwie lazienki z prysznicem I 3-4 sypialni bez barier lub projektu z w/w wymogami . Zygge .

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);