Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej - obowiązki

Świadectwo charakterystyki energetycznej - obowiązki

Warto przybliżyć obowiązki dewelopera i właściciela nieruchomości, dotyczące sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków.

Obowiązki dewelopera

W związku z powyższymi zasadami, w przypadku budynków wielolokalowych deweloper zobowiązany jest wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i świadectwo to wraz z dokumentacją techniczną w tym książką obiektu budowlanego i dokumentacją prawną przekazuje nowo powstałej wspólnocie mieszkaniowej w chwili przejmowania od niego zarządu, czy to przez wyłoniony zarząd, czy to przez ustanowionego zarządcę. Natomiast na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku zgodnie z art. 9 ust 1 ww. ustawy w związku ze sprzedażą danego lokalu w budynku, deweloper zobowiązany jest wykonać i przekazać poszczególnym nabywcom świadectwo charakterystyki energetycznej tej części budynku, czyli de facto lokalu. Może też zamiast świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzone dla grupy samodzielnych lokali, w sytuacjach o których mowa w art.8 ww. ustawy. Dla „lokali jednakowych” świadectwo może być bowiem sporządzane grupowo. Ponadto deweloper w przypadku, gdy dla budynku zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, w reklamach dotyczących sprzedaży mieszkań ma obowiązek podania wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię końcową.


Obowiązek informacyjny w budynkach publicznych

Właściciel lub zarządca budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 mkw., w którym są świadczone usługi dla ludności, jest obowiązany umieścić kopię świadectwa charakterystyki energetycznej w widocznym miejscu w tym budynku. W przypadku, gdy dla budynku zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, właściciel lub zarządca albo podmiot działający na ich zlecenie podają w reklamie dotyczącej sprzedaży lub najmu budynku bądź jego części wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową.

Obowiązek sporządzenia świadectwa nie dotyczy budynku:

1) podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
2) używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
3) przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
4) mieszkalnego przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
5) wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku nie może być sporządzane przez właściciela lub zarządcę tego budynku oraz osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

 

strona: 1 [ 2 ]
Źródło: KRN.pl | 2016-12-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

2.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

ceb.com.pl ⋅ 28-01-2018 | 15:24

Warto było by dodać że od 09.03.2015 nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tak jak już wspomniano w artykule tylko sprzedawanych i wynajmowanych budynków i lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów. Wszystkie odstępstwa od wykonywania obecnie świadectwa charakterystyki energetycznej zawarłem na stronie http://www.ceb.com.pl/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej/#odstepstwa_od_wykonywania_certyfikatow_energetycznych

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Przetarg nieruchomości...
Budynek mieszkalny przy ul....
Apartamenty Lema
Sand Hotel ****
CHE162PI47

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna