Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ślub, wesele, kredyt i co dalej?

Ślub, wesele, kredyt i co dalej?

Jak rozpocząć nowy rozdział młodego życia, gdy w perspektywie mieszkanie z teściową lub kredyt na 40 lat...

Spacer do ołtarza, przysięga, podpis dla urzędu i zabawa do białego rana. Ale co później? Jak rozpocząć nowy rozdział młodego życia, gdy w perspektywie mieszkanie z teściową lub kredyt na 40 lat...

Ci, którzy mogą liczyć na lokum rodziców zwykle nie spieszą się z kredytami. Jednak jest cała rzesza młodych, dla których pieniądze z banku to jedyne wyjście, żeby mieszkać „u siebie". Tania nieruchomość - rzecz niespotykana. Tańsza nieruchomość - istnieje kilka sposobów, by ten wydatek był mniej uciążliwy.

Państwowe dopłaty

Ostatnio najpopularniejszym rozwiązaniem jest program dopłat państwowych „Rodzina na swoim". Założeniem ulgi jest zmniejszenie odciążenia budżetu młodych małżeństw poprzez spłatę części odsetek od zaciągniętych kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę opinię publiczną, pierwotne założenia dotyczące formy pomocy oraz grupy docelowej ewoluują. Na wstępie program obejmował wyłącznie małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dziecko oraz dofinansowywał jedynie nieruchomości rynku pierwotnego. W tym momencie na zatwierdzenie czekają zmiany uzupełniające grupę docelową o singli oraz mówiące o dopłatach do nieruchomości z drugiej ręki. Pomijając kwestię niższych rat przez osiem lat, teraz młoda para będzie mogła zdecydować się na używane mieszkanie. Wtedy łatwiej zlicytować wysoką cenę metra kwadratowego i przy okazji znaleźć wymarzoną lokalizację, niedostępną dla nowego budownictwa.
 
Premia za ekologię
 
Innym sposobem na tańszy kredyt jest inwestycja w ekologię. Modny ruch w kierunku środowiska jest teraz także opłacalny w nieruchomościach. Ekologiczny Kredyt Hipoteczny z oferty BOŚ Banku ma obniżoną marżę nawet do 1 p.p. - ze względu na wkład kredytobiorcy w działania chroniące przyrodę. Wystarczy, że w budynku, w którym chcą zamieszkać wnioskujący o pożyczkę małżonkowie, stosuje się odnawialne źródła energii np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy rekuperatory. Podobne rozwiązanie można wykorzystać w przypadku nieruchomości pasywnych czy niskoenergochłonnych. I niekoniecznie muszą to być domy wolno stojące, które niestety zwykle bywają droższe, a przez to trudniej dostępne dla ludzi na starcie. W mieście coraz częściej można zauważyć wykorzystanie eko-instalacji, więc młodzi nie muszą wyrzekać się korzyści z zamieszkiwania w centrum aglomeracji. Ekologia w domu daje dodatkową korzyść - poza tańszym kredytem gwarantuje w przyszłości niższe rachunki za prąd i ogrzewanie.
 
Hipoteka na lata
 
Jeśli nie istnieje szansa na pieniądze ze Skarbu Państwa, a wymarzone „M" nie posiada w zestawie baterii słonecznych, trzeba wybierać z tego, co oferuje rynek. Wówczas bardzo ważnymi wytycznymi staną się podstawowe parametry pożyczki. To, co powinno uwzględnić młode małżeństwo, to przede wszystkim oprocentowanie i wysokość dodatkowych opłat, bo od tego w głównej mierze zależy wysokość raty. Jednak nie mniej ważne są wakacje kredytowe, dzięki którym można zawiesić w czasie spłatę części kapitałowej kredytu, co może być bardzo przydatne np. w momencie spadku dochodu rodziny z powodu urlopu macierzyńskiego.
 
- Przy wyborze kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na jego elastyczność. Dlatego oferujemy trzyletnie wakacje kredytowe, czy rozłożenie spłaty nawet na okres 50 lat - mówi Jacek Pomorski, dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych BOŚ Banku.

Tym, którzy chcą w pierwszej kolejności skupić się na kosztach wyposażenia i utrzymania lokum, przyda się wspomniana instytucja karencji. Podobnie jak wakacje kredytowe odsuwa ona w czasie spłatę kapitału, ale na początku okresu kredytowania. Wówczas pozostaje zadłużonym spłacać miesięczne odsetki.
 
Na młodych ludzi wkraczających na nową drogę życia czeka wiele dylematów. Z pewnością to, w jaki sposób uporają się z jednym z pierwszych - kwestią mieszkania - zaważy na jakości ich przyszłego życia. Dlatego kredytowej decyzji nie warto podejmować w ciemno.
 
Słowniczek kredytowy dla początkujących:
 
Zdolność kredytowa - opinia banku o naszych możliwościach finansowych. Instytucja finansowa ocenia czy będziemy w stanie regularnie spłacać kredyt, o jaki wnioskujemy. Trzeba pamiętać, że każdy bank ma prawo do własnej oceny, dlatego nie warto zniechęcać się, jeśli niektóre instytucje odmówią nam kredytu. Zdolność kredytową wylicza się na podstawie dochodu rodziny w stosunku do kosztów życia. Ważnymi czynnikami może być także wiek i stan cywilny klienta, a także historia jego współpracy z bankami. Dlatego naszą wiarygodność zdecydowanie obniża negatywny wpis w BIK-u, czyli na liście osób niespłacających w terminie swoich zobowiązań. Znacząco podnosi ją natomiast wysoki wkład własny.
 
Wkład własny - materialna wartość, którą wspomagamy zakup lub budowę nieruchomości. Niekoniecznie muszą to być pieniądze. W przypadku budowy domu, może być to działka, a nawet już wykonane prace czy koszty poniesione w związku z opracowaniem dokumentacji technicznej. W przypadku mieszkania, w grę wchodzą na przykład przedpłaty czy zaliczki na poczet kupna.
 
Marża - jest częścią oprocentowania udzielanego kredytu i wynika z różnicy między oprocentowaniem lokat i pożyczek. Marża to wartość, jaką bank zarabia udzielając nam kredytu.
 
Prowizja - wynagrodzenie za usługi i czynności bankowe. Prowizje i opłaty bankowe są pobierane przez bank przy indywidualnej operacji lub okresowo, mogą obciążać rachunek klienta lub być opłacane w gotówce. W praktyce opłaty bankowe stanowią zwrot bezpośrednich kosztów banku (za druki, ekspertyzy, itp.).
 
Rekomendacja T - określenie dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów dla osób fizycznych, które opierać się muszą na rzetelnym oszacowaniu zdolności kredytowej. Nowe założenia Komisji Nadzoru Finansowego wyznaczają maksymalną sumę rat kredytowych na poziomie nie wyższym niż 50 proc. przychodu gospodarstwa domowego netto. W przypadku, gdy uzyskujemy ponadprzeciętne wynagrodzenie, ograniczenie ratalne wyniesie 65 proc.
Źródło: poznanskie-nieruchomosci.pl | 2010-11-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdomy na wynajemgaraże do kupieniadomy na sprzedaż powiat Kozienickidomy na wynajem powiat Buskidomy na wynajem gmina Białopolemieszkania na sprzedaż gmina Szerzynydomy na sprzedaż w Krzyżowejdomy na wynajem w Brzostówcumieszkania na sprzedaż w Jarzębiej Łące

Deweloperzy

);