Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Osiedla kontynuacją dawnej myśli architektonicznej

Osiedla kontynuacją dawnej myśli architektonicznej

Dzisiejsze formy mieszkalnictwa zawdzięczamy francuskiemu architektowi. To on opracował ideę osiedli

Jednostka mieszkaniowa na miarę Polski

Sława Bloku Marsylskiego stworzonego przez Le Corbusiera dotarła również do Polski i doczekała się rodzimego odpowiednika. Jeden z największych obiektów mieszkalnych, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce, znajduje się przy al. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Budynek zwany Superjednostką jest jedynie nieśmiałą próbą zaadaptowania na polski grunt projektu Le Corbusiera. Choć znacznie uboższy i naznaczony koniecznością rezygnacji z najciekawszych rozwiązań, cieszył się wielką popularnością wśród osób zamierzających pozostać w Katowicach. Stworzenia projektu polskiej „maszyny do mieszkania” podjął się Mieczysław Król. Na powierzchni 37 349 mkw zostały rozmieszczone 772 mieszkania, zajmujące 15 pięter na łącznej wysokości 51 m. Liczne ograniczenia (m.in. finansowe), jakie podczas swoich prac napotkał polski architekt, wymagały opracowania oryginalnych rozwiązań, umożliwiających funkcjonowanie obiektu. Najlepszym przykładem jest system przemieszczania się pomiędzy poziomami, który nie mógł zostać wyposażony w odpowiednią liczbę wind, dlatego zatrzymują się one na co 3 piętrze. Katowicka Superjednostka jest w stanie zapewnić mieszkanie blisko 3 tysiącom mieszkańców. Wydający pozwolenie na budowę początkowo chcieli udostępnić jedynie 4 miejsca parkingowe. Po wielu staraniach Mieczysław Król wynegocjował możliwość wygospodarowania podziemnego parkingu z 240 stanowiskami postojowymi. Choć Superjednostka jest daleka od ideału i można jej zarzucać wiele niedociągnięć (choćby w postaci kuchni pozbawionych okien i małych metraży), wciąż cieszy się popytem, szczególnie wśród studentów i cudzoziemców.
 

Jamnik i falowiec symbolem powojennego budownictwa

Jak się okazuje, czasy PRL w Polsce i ciągły deficyt mieszkań zaowocowały wieloma projektami mieszkaniowymi, których format robi wrażenie, a ich rozmiary znajdują odzwierciedlenie w nazwach. Wybudowane w Gdańsku osiedle Przymorze przy ul. Obrońców Wybrzeża stanowi nierozerwalny komponent tamtejszego krajobrazu. Zaprojektowany przez Tadeusza Różańskiego, Janusza Morka i Danutę Olędzką obiekt ciągnie się na długości 860 m, a jego wysokość mierzy 32 m, co pomieściło 10 pięter. Jego kształt i układ balkonów przypominają falę, stąd też jego nazwa – Falowiec. Do lokali można wejść z galerii, połączonych klatkami schodowymi. Wznoszony w latach 70. XX w. mógł zająć niezagospodarowane wtedy tereny i zapewnić mieszkania tysiącom osób.

Stołecznym przykładem budownictwa mieszkaniowego, tworzonym z wielkim rozmachem, jest Jamnik, nazywany również Tasiemcem lub Mrówkowcem. Ulokowany został przy ul. Kijowskiej w dzielnicy Praga-Północ, a projekt stworzył Jan Kalinowski. Mieszczący 430 mieszkania budynek wznosi się na wysokość 7 poziomów, a jego długość liczy 508 m. Niestety do największych wad nieruchomości zaliczają się niewielkie metraże mieszkań o niefunkcjonalnym rozkładzie.

 

Falowiec, Gdańsk, fot. na lic. Wikipedia Commons
 

Maszyny do mieszkania XXI wieku

Współcześni deweloperzy, oddając do użytkowania swoje projekty mieszkaniowe, starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. I podobnie jak Le Corbusier chcą zapewnić „mieszkanie dla każdego”. Stąd większości inwestycji towarzyszą projekty mające kompleksowo odpowiadać na potrzeby współczesnych mieszkańców. Jeżeli w ramach osiedlowej zabudowy nie mogą powstać strefy służące wypoczynkowi, zazwyczaj w najbliższym sąsiedztwie znajduje się niezbędna infrastruktura, gwarantująca dostęp do miejsc kulturalno-rozrywkowych. W większości projektów lokale parterowe są przeznaczane na potrzeby handlowo-usługowe czy nawet przedszkola. Coraz atrakcyjniejsze części wspólne mają służyć budowaniu relacji międzysąsiedzkich, a nowoczesne mieszkania dawać funkcjonalne rozwiązania przestrzenne. Idea, z jaką projektował Le Corbusier jest wciąż aktualna, ale zmieniające się potrzeby społeczeństwa wymagają dostosowania budownictwa do ducha czasów.
 

strona: 1 2 [ 3 ]
Źródło: KRN.pl | 2017-05-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

CHE162PI47
Budynek mieszkalny przy ul....
Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Przetarg nieruchomości...

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 
Super oferta: / poprzednia następna