Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Osiedla kontynuacją dawnej myśli architektonicznej

Osiedla kontynuacją dawnej myśli architektonicznej

Dzisiejsze formy mieszkalnictwa zawdzięczamy francuskiemu architektowi. To on opracował ideę osiedli

Formy mieszkalnictwa, jakie wykształciły się na przestrzeni wieków, są echem najważniejszych wydarzeń historycznych, które stały się przyczyną przemian społeczno-gospodarczych. Wraz ze zmieniającymi się strukturami organizowania się ludności na danych obszarach, budownictwo starało się odpowiadać na aktualne potrzeby mieszkaniowe społeczeństw. Za rozwojem osadnictwa podążali architekci, szukając sposobów na wyrażenie ducha epoki, w której przyszło im projektować. Część wypracowanych przez nich rozwiązań, w dzisiejszych czasach stanowi jedynie pamiątkę po tym, co było. Inne natomiast okazały się ponadczasowe i do dziś czerpiemy z dziedzictwa pozostawionego przez największe sławy architektury.

Przestrzenią, która wymaga skutecznej organizacji zabudowy mieszkaniowej, jest miasto. Tysiące zamieszkujących je ludzi szuka nie tylko miejsc pracy, ale także przyjaznej przestrzeni do życia. Możliwości przestrzenne aglomeracji wbrew pozorom są bardzo ograniczone, a chętnych do zasiedlania miast wciąż przybywa.


Le Corbusier – twórca maszyny do mieszkania

Głównym celem deweloperów jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych klientów, natomiast w rękach architektów i urbanistów leżą kwestie dopasowania oczekiwań obydwu stron do tkanki miejskiej. To, co obserwujemy na współczesnym rynku nieruchomości, zawdzięczamy znanemu na całym świecie prekursorowi modernizmu i ojcu dzisiejszych osiedli. Francuski architekt i urbanista o szwajcarskich korzeniach Charles-Édouard Jeanneret-Gris na trwałe wpisał się w karty nowoczesnej architektury. Tworzący pod pseudonimem Le Corbusier XX-wieczny designer opracował najpopularniejszy projekt mieszkaniowy, jakim była Jednostka Marsylska. Głównym celem, jaki przyświecał architektowi podczas projektowania tego niezwykłego obiektu, było stworzenie w pełni samowystarczalnego organizmu mieszkaniowego, który na stosunkowo niewielkim obszarze pozwoli na osiedlenie się tysiącom osób. Le corbusierowski blok miał być miastem w mieście, tkanką żyjącą w niezależnym systemie, kompleksowo odpowiadającym na wszystkie potrzeby mieszkańców.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-05-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

CHE162PI47
Sand Hotel ****
Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
Przetarg nieruchomości...
Budynek mieszkalny przy ul....

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 
Super oferta: / poprzednia następna