Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak zarobić na wynajmowaniu mieszkań studentom

Jak zarobić na wynajmowaniu mieszkań studentom
fot. na lic. Wikimedia Commons

W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy za gotówkę chcą kupić mieszkanie pod wynajem. Wynajmując studentom, można zyskać 4 razy więcej niż na lokacie.

Chcesz zarabiać na wynajmowaniu mieszkania studentom? Czasu zostało niewiele, a pracy i formalności jest mnóstwo. Mieszkanie trzeba znaleźć, kupić, przygotować do wynajmu, a potem oddać odpowiedniemu lokatorowi. Nagrodą może być zysk na poziomie 4 razy wyższym niż na przeciętnej bankowej lokacie – wynika z szacunków Home Brokera.


Tylko najbardziej zapobiegliwi studenci szukają już nowej siedziby na kolejny rok akademicki. Jest to klasyczna cisza przed burzą. Już we wrześniu do dużych miast przyjadą setki tysięcy żaków, którzy będą poszukiwać „czterech kątów”. Jeśli ktoś chce na tym sezonowym ożywieniu skorzystać, ma już niedużo czasu. Warto ze wszystkim zdążyć na minimum tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Studenci wolą wynajmować wspólnie

Wybór samego lokalu jest tylko z pozoru prosty. Studentom zależy przeważnie na dobrej komunikacji z uczelnią i centrum miasta, przyzwoitych warunkach, w standardzie musi być internet i coraz częściej zmywarka. Na więcej kompromisów można pozwolić sobie, wybierając sam budynek. Nie musi to być koniecznie nowe budownictwo – studenci chętnie mieszkają w blokach z wielkiej płyty – szczególnie jeśli czynsz jest atrakcyjny. Żacy doceniają też oferty z samodzielnymi pokojami. Trzeba mieć świadomość, że często studenci szukają dachu nad głową wspólnie z przyjaciółmi – potrzebują wtedy własnego kąta, a nie przechodnich pokoi. Jeśli inwestor chce maksymalizować rentowność najmu, powinien wybrać więc lokal z oddzielnymi pokojami, które mieszczą się na skromnym metrażu.


Inwestor nie może też zapomnieć o własnej wygodzie. O ile nie będzie korzystał z oferty firmy zarządzającej wynajmem, sam będzie musiał pokazywać mieszkanie chętnym i raz na jakiś czas odwiedzać najemców, aby chociażby spisać liczniki czy po prostu sprawdzić, czy lokal jest zadbany.


Trzeba też przygotować się na konkurencję. W okresie wakacyjnym aktywniejsi są nie tylko inwestorzy, ale też rodzice, których stać na to, aby przyszłemu żakowi kupić lokal, zamiast łożyć co miesiąc na najem.


Z kredytem będzie trudniej


W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy mieszkanie chcą kupić za gotówkę. Ci będą mogli kupić lokal z dnia na dzień, co bywa ważnym argumentem podczas negocjacji ceny. Do tego szybkie przeprowadzenie transakcji daje jeszcze dużo czasu na znalezienie ekipy remontowej i dobre przygotowanie oferty.


W gorszej sytuacji są inwestorzy posiłkujący się kredytem. Ci równolegle z rozpoczęciem poszukiwań mieszkania do zakupu powinni już zacząć kompletować niezbędne do kredytu dokumenty. Zaświadczenia o zarobkach (każdy bank ma swój wzór), archiwalne PIT-y, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i ZUS-em, to tylko część dokumentów, które mogą się przydać, a które nie zawsze można zdobyć od ręki. Dokładna lista zależy od rodzaju nabywanej nieruchomości, banku, w którym składa się wniosek kredytowy oraz od formy zatrudnienia inwestora. Gdy czasu jest mało, warto poszukać wśród banków instytucji, która pomoże rozpocząć cały proces przygotowań jeszcze przed znalezieniem odpowiedniego mieszkania. Jeśli bank zbada zdolność kredytową wcześniej, to potem do sprawdzenia zostanie już tylko nieruchomość – radzi Open Finance.

Co nie mniej ważne, jeśli już znajdziemy odpowiednią nieruchomość, dotychczasowy właściciel także musi przygotować odpowiednie dokumenty. Można go o to poprosić jeszcze na etapie negocjacji. I tak jeśli na nieruchomości zabezpieczony jest kredyt hipoteczny, to konieczne będzie pozyskanie z banku dokumentu potwierdzającego aktualny stan zadłużenia oraz numer rachunku do całkowitej spłaty kredytu. Poza tym w każdym przypadku trzeba posiadać zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany oraz o braku zadłużenia z tytułu rozliczeń ze spółdzielnią lub wspólnotą (jeśli lokal jest zadłużony, to trzeba poznać kwotę).


W pośpiechu nie można zapomnieć o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Konieczne jest więc sprawdzenie tytułu prawnego dotychczasowego właściciela do mieszkania (warto przeczytać księgę wieczystą i rzucić okiem na podstawę prawną nabycia). Jeśli dotychczasowy właściciel otrzymał nieruchomość w spadku, musi uregulować należność względem fiskusa. Jeśli inwestor kupuje mieszkanie z pomocą kredytu, przed podpisaniem umowy ostatecznej, konieczne będzie sporządzenie najpierw umowy przedwstępnej. Najbezpieczniej podpisać ją w obecności notariusza, przy okazji wnioskując o wpis do księgi wieczystej roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości. Umowa przedwstępna jest potrzebna bankowi kredytującemu transakcję. Dopiero, gdy bank będzie gotów wypłacić kredyt, można przystąpić do umowy ostatecznej.


Następnie, im szybciej inwestor dostanie klucze do mieszkania, tym lepiej, bo lokal trzeba przygotować do wynajmu. Formalności wciąż pozostaje sporo: odbiór lokalu, wizyta w spółdzielni lub gminie, przeniesienie umowy z dostawcą energii czy gazu i zadbanie o niezbędny w przypadku studentów internet. Odświeżenie i częściowe wyposażenie lokalu, to niezbędne minimum prac remontowo-wykończeniowych. Potem zostaje już tylko przygotowanie atrakcyjnej oferty wynajmu i czekanie na potencjalnych najemców.
Z wynajmu 4 razy więcej niż z banku


Czy warto? Biorąc pod uwagę, że przeciętna roczna bankowa lokata jest obecnie oprocentowana na 1,28 proc. (po potrąceniu podatku), to rynek mieszkaniowy wydaje się bardzo kuszący. Jak bowiem wynika z szacunków Home Broker, przeciętna rentowność wynajmu mieszkania w dużym mieście wynosi aż 5,28 proc. i to już po potrąceniu kosztów. To 4 razy więcej niż wynik na statystycznej rocznej lokacie. Gdyby tego było mało, to dane NBP dla największych miast sugerują roczny wzrost cen mieszkań używanych aż o 7 proc.
Nie ma zysku bez ryzyka


Oczywiście nie jest tak, że zakup mieszkania na wynajem to inwestycja pozbawiona ryzyka. Nikt nie zagwarantuje nam przecież, że nasze mieszkanie będzie z czasem zyskiwało na wartości będąc bez przerwy zajęte przez najemców, a ci będą nienagannie dbali o lokal, bez zwłoki płacili czynsz, podczas gdy sama stawka z czasem będzie tylko rosła.


Warto o tym pamiętać w kontekście wprowadzania w życie programu „Mieszkanie Plus”, który między innymi ma za zadanie dostarczyć na rynek tysiące mieszkań z niskim czynszem. Co istotne, lokatorzy takich mieszkań po latach mogą stać się ich właścicielami. Do tego narasta ryzyko konkurencji ze strony dużych inwestorów instytucjonalnych, którzy coraz chętniej inwestują na rynku studenckiego najmu. Firmy doceniają zyskowność tego sektora, więc trzeba mieć świadomość, że rosnąca konkurencja może wymusić wyższy poziom usług lub niższe stawki.
 

Źródło: Open Finance | 2017-07-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

mick ⋅ 06-08-2017 | 09:17

4 razy więcej niż na lokacie?Nie rozśmieszajcie mnie!!!HAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAH.Może 3-3,5% ,ale nie 4 razy więcej.Dziś lokaty płacą 2,5%,więc z na jmu 10%.Żarty sobie robicie.Toż to perfidna reklama deweloperska!!!!

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemgaraże na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Zamojskidomy na wynajem powiat Jarocińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Choczewodomy na sprzedaż gmina Piława Górnadomy na wynajem w Wieruszycachmieszkania na wynajem w Borkachmieszkania na sprzedaż w Szymany-Koloniach

Deweloperzy

);