Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

Każdy z nas marzy o przestronnej kuchni, która pomieści obszerny stół jadalniany, spiżarkę i wyspę. Co zrobić, gdy nie mamy takich możliwości?

Choć rozmiar ma znaczenie, także w kuchni, to nie powód do zmartwień. Wręcz przeciwnie. Mała kuchnia może być równie funkcjonalna jak ta, o pokaźniejszych rozmiarach.
 

Trójkąt ma znaczenie


Czasami może się nawet okazać, że duża kuchnia sprawia niemałe kłopoty. Wymusza na nas bowiem pewien wysiłek (przejście po talerz i łyżkę, potem nakrycie do stołu, a później jeszcze włączenie miksera – kiedy każda z tych czynności musi być wykonana w innej części przestronnego pomieszczenia, okazuje się, że pokonaliśmy imponujący dystans). Duża kuchnia, zabudowana np. na przestrzeni 10 mkw., wcale nie musi być bardziej funkcjonalna od tej mniejszej. Na pewno pomieści więcej rzeczy i będzie bardziej komfortowa dla kilkorga osób, które lubią gotować jednocześnie (pokaźna rodzina lub grupka przyjaciół). Mała kuchnia ma jednak swoje zalety. Właściwe jej urządzenie z zachowaniem wszystkich zasad funkcjonalności sprawia, że gotowanie jest bardzo wygodne. Najważniejsze, by zaaranżować kuchnię na zasadzie trójkąta – znalezienie się w każdym z trzech głównych kątów pomieszczenia daje możliwość wykonania głównych czynności i sięgnięcia po najpotrzebniejsze rzeczy.

 

 

Projekt, Fot. Valent


Kolor ma znaczenie

Jakie kolory warto zastosować w małej kuchni? Niekoniecznie tylko jasne, optycznie powiększające przestrzeń, które biją teraz rekordy popularności (trzeba jednak pamiętać, że np. na kuchnie w stylu skandynawskim moda pomału już przemija). Zawsze można pokusić się o ciemniejszy, bardziej wyrazisty element. W niewielkich rozmiarów pomieszczeniu trzeba jednak pamiętać, by na tę partię padało światło naturalne. To jedna z podstawowych zasad aranżacji wnętrz, którą oczywiście warto zastosować także do kuchni.
Standardowe płytki pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi można zamienić na lakobel, nie ten matowy, ale odbijający światło. Zamiast zwykłego koloru zastosujmy szybę, a pod nią fototapetę. W zależności od tego, co będzie przedstawiać – nada naszemu wnętrzu swoisty charakter. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się płytki lustrzane w kształcie sześciokątów – nie dość, że wyglądają bardzo oryginalnie, to jeszcze odbijają światło, sprawiając, że wnętrze wydaje się po prostu bardziej przestronne. Błyszcząca kuchnia to kolejny sposób na powiększenie wnętrz. Takie rozwiązanie jest dość dyskusyjne – musimy być pewni, że tego typu meble nam się podobają. To główne kryterium, bo przecież tworzymy kuchnię dla nas, a nie dla kogoś. To właśnie my musimy czuć się w niej najlepiej.

 

 

Fot. Valent

 
Stolik jadalniany ma znaczenie

Urządzając nawet bardzo małą kuchnię, warto mieć na uwadze stół jadalniany. Nie chodzi o postawienie wielkiego stołu, przy którym zasiądziemy wraz z dużą liczbą przyjaciół. Może to być malutki stolik stworzony dla nas na zamówienie, gdzie zmieszczą się tylko dwie osoby i ich małe talerze ze śniadaniem oraz dwie filiżanki kawy. Nie od dzisiaj wiadomo, że kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tu herbata smakuje najlepiej, a dyskusje z bliskimi są najbardziej owocne. Ciężko za to umieścić w małej kuchni wyspę – tym bardziej że jest to element przypisywany raczej otwartym pomieszczeniom tego typu. A co ze spiżarką? W funkcjonalnej kuchni znajdzie się miejsce na osobne szafki lub inną miniprzestrzeń, gdzie będziemy przechowywać nasze zapasy jedzenia.

Profesjonalizm ma znaczenie

Oczywiście w teorii wygląda to jasno i klarownie, w praktyce może okazać się inaczej. Dlatego dla pewności lepiej zaufać fachowcom, którzy aranżując naszą niewielkich rozmiarów kuchnię, wezmą pod uwagę nie tylko układ ścian, okna, ale przede wszystkim nasze potrzeby i preferencje.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości”, nr 11/2016 | 2016-06-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Dziękujemy za oddanie głosu

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemdomy na wynajem powiat Złotoryjskimieszkania na wynajem powiat Golubsko-Dobrzyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Ciechanówdomy na sprzedaż gmina Rumiadomy na wynajem w Przybysławicachdomy na wynajem w Krzeczkowicachdomy na wynajem w Michałowie

Deweloperzy

);