Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Budownictwo senioralne efektem starzenia się społeczeństwa

Budownictwo senioralne efektem starzenia się społeczeństwa
Wzorcowe Mieszkanie Seniora, fot. mimowieku.pl

Zmiany demograficzne już mają wpływ na rynek nieruchomości. Z myślą o osobach starszych powstał m.in. projekt „Wzorcowe mieszkanie dla seniora”.

Osiedla senioralne czy międzypokoleniowe?

W ostatnich latach powstało wiele ośrodków instytucjonalnej opieki dla osób starszych. Miejsca te, oprócz opieki medycznej, psychologicznej i rehabilitacji zapewniają warunki, które mają sprawić, że mieszkańcy będą czuli się tam dobrze. Standardem stają się ogród, biblioteka, dostęp do codziennej prasy, a także możliwość udziału w terapii zajęciowej oraz przedsięwzięciach kulturalnych i rozrywkowych. Powszechne jest również wspólne obchodzenie świąt i urodzin albo imienin. Niektóre placówki oferują także zakwaterowanie dla przyjeżdżających w odwiedziny przyjaciół i członków rodziny mieszkańców ośrodka. Mimo wielu zalet takich miejsc, często kojarzą się one z brakiem prywatności i koniecznością przestrzegania narzuconego regulaminu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest, powstała w Stanach Zjednoczonych, koncepcja osiedli senioralnych. Idea assisted living, którą realizują deweloperzy, pozwala łączyć potrzebę niezależności z profesjonalną opieką. W ramach osiedla osoby starsze wynajmują poszczególne mieszkania, stanowiące ich przestrzeń prywatną. Układ i umeblowanie wnętrz dostosowane są do potrzeb seniorów. Mieszkańcy mogą posiadać zwierzęta domowe, nie obowiązuje ich zakaz palenia papierosów czy picia alkoholu. Dobrze wyposażona kuchnia umożliwia samodzielne przygotowywanie posiłków. Jednocześnie seniorzy mają zapewnioną opiekę lekarską i rehabilitacyjną, a zespół administracyjny w razie potrzeby pomaga im w codziennych czynnościach, takich jak większe pranie, sprzątanie czy robienie zakupów. W Polsce pierwszym tego typu osiedlem jest Senior Apartments w gminie Wiązowna pod Warszawą. Finansowanie pobytu w tym miejscu inwestorzy prowadzą według modelu, który pozwala na stworzenie oferty dostosowanej do potrzeb i możliwości konkretnej osoby. Przy ustalaniu warunków umowy uwzględnia się wysokość emerytury, pomoc rodziny i posiadanie nieruchomości, którą można przeznaczyć na wynajem. W prowadzeniu spraw formalnych związanych z najmem, można liczyć na pomoc asystenta.

Wzorcowe Mieszkanie dla Seniora
Wzorcowe Mieszkanie dla Seniora, fot. mimowieku.pl

Możliwe jest również dostosowanie do potrzeb seniorów poszczególnych mieszkań na osiedlu międzypokoleniowym. Agnieszka Cieśla uważa, że takie rozwiązanie wydaje się lepsze niż tworzenie stref przeznaczonych dla mieszkańców w tym samym wieku. Autorka projektu „Wzorcowe mieszkanie dla seniora” zauważa: Dla dobrego zdrowia konieczne jest nie tylko zapewnienie stosownego środowiska mieszkaniowego w aspekcie przestrzennym, ale też społecznym. Funkcjonowanie w sieci relacji z osobami w różnym wieku jest naturalne. Odpowiada archetypicznemu wzorcowi grup ludzkich, plemion, gdzie każda osoba, w zależności od wieku wnosiła coś do ogólnego kapitału grupy. Seniorzy zawsze mieli do zaoferowania wiedzę zdobytą doświadczeniem, często przekazywaną najmłodszym, których oddawano im pod opiekę. Dodaje, że kontakt z osobami w różnym wieku stymuluje do aktywności i pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innych perspektyw. Dlatego w krajach Europy Zachodniej docenia się np. kontakt seniorów z dziećmi, umieszczając obiekty przeznaczone dla osób starszych blisko przedszkoli lub placów zabaw.

Siła nabywcza osób starszych

Wielu seniorów posiada dość dużą siłą nabywczą. Mając stały dochód w postaci emerytury lub renty, jak wynika z badań CBOS, osoby w wieku poprodukcyjnym rzadko znajdują się w sytuacji skrajnej, związanej z niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb. Niektórzy z nich podejmują dodatkową pracę (według raportu CBOS z listopada 2016 r. pracujący stanowią 14 proc. wśród ogółu osób w wieku powyżej 60 roku życia). Przepracowane lata dla wielu były okazją do zgromadzenia oszczędności. Liczna grupa osób starszych posiada własne mieszkanie, które w razie potrzeby może spieniężyć i w zamian kupić lub wynająć inny obiekt. Rozwiązaniem może być również odwrócona hipoteka, będąca przeciwieństwem tradycyjnego kredytu hipotecznego. Polega na tym, że bank wypłaca danej osobie określoną sumę jednorazowo lub w ratach, a w zamian przejmuje mieszkanie po śmierci lokatora. Taka forma finansowania nie jest jeszcze popularna w Polsce. Agnieszka Cieśla zauważa, że osobie starszej w zakupie odpowiedniego mieszkania mogą pomóc także członkowie rodziny. Zapewniając jej komfortowe i bezpieczne warunki mieszkaniowe, jednocześnie zainwestują w pomnożenie rodzinnego majątku – dodatkowe walory nieruchomości podniosą jej wartość.

Przedłużenie samodzielności

Gdy wykonywanie codziennych czynności staje się coraz trudniejsze, a nawet niemożliwe, wiele osób starszych przeżywa poważny kryzys. Duża ilość wolnego czasu połączona z bezsilnością i poczuciem wykluczenia negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Dlatego ważne jest, by mimo upływającego czasu, seniorzy jak najdłużej zachowali niezależność i mogli samodzielnie radzić sobie z rozwiązywaniem codziennych problemów. Odpowiednio urządzone mieszkanie może im w tym pomóc, jednocześnie odciążając placówki służby zdrowia, które z roku na rok będą coraz bardziej przepełnione.

 

strona: 1 2 [ 3 ]
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 5/2017 | 2017-04-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
CHE162PI47
Apartamenty Lema
Osiedle Klonowe 14
Oaza Bronowice

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna