Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dlaczego Polacy nie czytają? Bo nie mają w domu biblioteki

Dlaczego Polacy nie czytają? Bo nie mają w domu biblioteki

Wydzielenie w domu specjalnego miejsca, w którym można sięgać po ulubione książki, jest szczególnie ważne.

Ponad połowa mieszkańców Polski przyznała, że w ciągu ubiegłego roku nie przeczytała żadnej książki. Na pytanie o częstotliwość zakupów nowych pozycji do domowej biblioteki 40 proc. uczestników badania odpowiedziało, że w 2014 r. nie zakupiło ani jednego nowego wydania. Dane o poziomie czytelnictwa mogłyby przedstawiać bardziej optymistyczny obraz statystycznego Polaka, ale do takiego wniosku dochodzimy praktycznie co roku. Na tle wspomnianych wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Biblioteki Narodowej, przygotowanie w domu własnej biblioteki okazuje się czymś więcej niż elementem aranżacji wnętrz. Badając rozwój czytelnictwa w Polsce, eksperci zwrócili uwagę na decydującą rolę rodziny i znajomych w upowszechnianiu kultury czytania. Wydzielenie w domu specjalnego miejsca, w którym można sięgać po ulubione książki, będzie wobec tego nie tylko komfortowym rozwiązaniem, ale również sprzyjającym kultywowaniu tradycji czytelniczych.

Obserwacje nasuwają, po pierwsze, ogólny wniosek związany z upowszechnianiem kultury książki: czytanie, choć zwykle jest zajęciem samotnym, należy traktować jako praktykę społeczną. Staraliśmy się pokazać, że kultura książki w Polsce ma charakter w znacznej mierze „prywatny”. We wdrażaniu do czytania decydującą rolę odgrywa rodzina, a w utrzymywaniu zainteresowania książkami – obok rodziny, liczą się znajomi – czytamy w opracowaniu do wyników badania poziomu czytelnictwa w Polsce, przygotowanym przez ekspertów Biblioteki Narodowej.

Aby uniknąć chaosu i wrażenia hurtowego gromadzenia przypadkowych książek, warto wprowadzić do domowej przestrzeni kilka zmian. Pierwszym zadaniem powinno być określenie, jaki metraż możemy przeznaczyć na domową bibliotekę: do dyspozycji będzie cały pokój czy musi wystarczyć część salonu lub innego pomieszczenia?

Właściciele niewielkich mieszkań często decydują się na niestandardowe rozwiązania, takie jak umieszczenie regałów z książkami w korytarzu, pod schodami lub na parapetach. Na tego typu powierzchniach dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju wnęki i schowki – trzeba jednak pamiętać, że domowy księgozbiór powinien być przede wszystkim łatwo dostępny, a warunki do czytania komfortowe. W takich przypadkach więcej, nie znaczy lepiej. By uniknąć wrażenia przytłoczenia wnętrz, w widocznym miejscu warto pozostawić jedynie te egzemplarze, z których domownicy korzystają najczęściej. Tam, gdzie ze względu na znacznie ograniczoną powierzchnię ustawienie masywnego regału z książkami jest niemożliwe, odpowiednim pomysłem aranżacyjnym okażą się półki przymocowane do ściany. Ich położenie zależy od inwencji lokatorów: można zamontować je równolegle do siebie, żeby imitowały meblościankę, lub zdecydować się na niestandardowe ułożenie i przygotować w ten sposób oryginalną kompozycję. Niezbędnym elementem kącika do czytania jest wygodny fotel. Dobrany zgodnie z preferencjami domowników i stylem całego mieszkania będzie stanowił nieodłączny element aranżacji wnętrza (np. fotel bujany będzie szczególnie atrakcyjny dla najmłodszych domowników).

Ze względów praktycznych i estetycznych warto zakupić dodatkową lampę np. stojącą, która zwiększy komfort korzystania z domowej biblioteki. Osoby dysponujące nieco większą przestrzenią, ale wciąż narzucającą domownikom pewne ograniczenia adaptacyjne, powinny zwracać uwagę na kolorystykę mebli i materiały, z których zostały wykonane. Ciemne drewno niepotrzebnie zmniejszy pomieszczenie, dlatego lepiej zainwestować w jasne, lekkie regały, a ściany pomalować na pastelowe lub beżowe barwy. Nowoczesny charakter wprowadzą do wnętrz np. meble na kółkach, które można dowolnie przemieszczać w obrębie pokoju. Jeśli za kwestię priorytetową przyjąć oryginalność wnętrza, idealną propozycją będą nietypowe kształty, faktury i rozmiary regałów czy pojemników na książki.

Marzeniem wielu osób jest jednak stworzenie okazałej biblioteki, wzorowanej na tradycyjnych gabinetach i salonach, w których można było spędzać długie godziny np. podczas wizyty u dziadków. Wyobrażenia o idealnym miejscu przeznaczonym do wielogodzinnej lektury mogą stać się rzeczywistością, o ile metraż pomieszczenia współgra z ambitnym projektem aranżacyjnym. Przestronne wnętrza ocieplą naturalne drewniane meble, zarówno w jasnych, jak i ciemniejszych odcieniach. Przy wysokich regałach można ustawić drabinę, która będzie zarazem rozwiązaniem praktycznym i estetycznym. W takim wnętrzu miłośnicy książek do szczęścia potrzebują jeszcze tylko wygodnego fotela bądź kanapy i stolika do kawy. Gdzieniegdzie warto postawić rodzinne pamiątki, dekoracje i zdjęcia, by podkreślić osobisty wymiar biblioteki. Dopełnieniem klimatu sprzyjającego spokojnemu, niespiesznemu czytaniu będzie rustykalny kominek, dzięki któremu jesienne popołudnia z książką staną się ulubioną częścią dnia.

Źródło: KRN.pl | 2015-10-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajeminne nieruchomości do kupieniadomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Jędrzejowskidomy na sprzedaż powiat Mieleckidomy na wynajem gmina Stężycalokale użytkowe na wynajem gmina Iwonicz-Zdrójdomy na wynajem w Kowroziemieszkania na sprzedaż w Kiełczygłów-Okupnikimieszkania na sprzedaż w Glinisce

Deweloperzy

);