Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Raport KRN.pl: Rynek mieszkaniowy w Warszawie

KRN.pl | 2015-02-23 r.

Raport KRN.pl: Rynek mieszkaniowy w Warszawie

Rok 2014 na rynku nowych mieszkań w Warszawie to okres stabilnego kształtowania się cen i systematycznego przyrostu nowej oferty. Przeciętny poziom ceny ofertowej na rynku pierwotnym w ubiegłym roku wahał się w granicach 7200-7500 zł.

Rok 2014 na rynku nowych mieszkań w Warszawie to okres stabilnego kształtowania się cen i systematycznego przyrostu nowej oferty. Przeciętny poziom ceny ofertowej na rynku pierwotnym w ubiegłym roku wahał się w granicach 7200-7500 zł. Jednak po uwzględnieniu wahań sezonowych okazuje się, że trend cenowy na warszawskim rynku pierwotnym był w ostatnich czterech kwartałach stosunkowo stabilny. Od początku roku zwiększała się w Warszawie liczba oferowanych do sprzedaży mieszkań. Oznacza to, że działający w stolicy deweloperzy odbudowują podaż z poprzednich lat. W ostatnim czasie na rynku powiększyła się luka podażowa, ze względu na wyhamowanie przez deweloperów realizacji części inwestycji. Dziś inwestorzy starają się funkcjonować znacznie ostrożniej niż w latach przed kryzysem finansowym, starannie analizując możliwości finansowe klientów oraz skalę faktycznego popytu. Efektem tego jest wprowadzanie nowych inwestycji w znacznie mniejszym tempie niż w przeszłości. Należy jednak podkreślić, że większość obecnie funkcjonujących na rynku deweloperów to firmy z wieloletnim doświadczeniem, które oparły się negatywnym skutkom kryzysu. Jednocześnie zmniejszyła się liczba „okazjonalnych” firm deweloperskich. Dzięki temu sytuacja na rynku mieszkaniowym z punktu widzenia klienta jest znacznie bardziej przejrzysta. Popyt na nowe mieszkania w Warszawie utrzymywał się w poprzednim roku na stabilnym poziomie. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni 50-60 mkw. Tego typu lokali na rynku pojawia się coraz więcej, ponieważ deweloperzy lepiej niż w poprzednich latach dopasowują ofertę do faktycznego zapotrzebowania. Do najpopularniejszych dzielnic z perspektywy osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym należały: Śródmieście, Mokotów, Wilanów, Wola. Jednocześnie warto podkreślić, że są to rejony, które należą do najdroższych w mieście. Za mieszkanie położone w dzielnicy Śródmieście kupujący musiał w poprzednim roku zapłacić często ponad 12 tys. zł/mkw. Lokale mieszkalne zlokalizowane na Mokotowie oferowane były z kolei w cenach 8200-8400 zł/mkw. Znacznie tańsze mieszkania klienci mogli znaleźć po wschodniej stronie Wisły. Za lokal w tych rejonach trzeba było zapłacić 6000-6500 zł/mkw. Natomiast zakup mieszkania położonego w dzielnicy Białołęka to koszt ok. 6200 zł/mkw. Do zdecydowanie najtańszych należały dzielnice peryferyjne. Na obszarze dzielnicy Wawer można było w ubiegłym roku znaleźć mieszkania, których ceny bardzo często nie przekraczały 6000 zł/mkw. W tych rejonach również położonych było najwięcej lokali kwalifikujących się do programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Do najdroższych mieszkań w ofercie należały w 2014 r. mieszkania jedno- oraz czteropokojowe i większe. Przeciętny koszt nabycia warszawskiej kawalerki wyniósł w analizowanym okresie 7511 zł/mkw. Aż 7690 zł/mkw. natomiast wyniósł koszt zakupu mieszkania z grupy lokali największych. Obserwowana tendencja cenowa wiąże się ze specyfiką tej grupy mieszkań. Najczęściej są to ekskluzywnie wyposażone apartamenty, usytuowane w najbardziej atrakcyjnych częściach budynków. Warto zwrócić jednak uwagę, że mieszkań tego typu jest w ofercie rynkowej niewiele (8 proc.). Wynika to z faktu, że tylko niewielka grupa klientów jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania, którego cena całkowita niejednokrotnie osiąga prawie milion złotych. Największą podaż odnotowuje się w grupie mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad 50 proc. oferty rynkowej. Spory odsetek stanowią również lokale trzypokojowe (34 proc.). Co ciekawe, stosunkowo niewielki udział w ofercie miały w 2014 r. mieszkania jednopokojowe. Tylko 6 proc. ogólnej oferty stanowiły kawalerki przeznaczone do sprzedaży. Rynek nowych mieszkań w Warszawie jest w obecnej chwili w dużej mierze zrównoważony. Na rynku odnotowuje się stały popyt ze strony klientów, który w zupełności zaspokoją deweloperzy. Na rynku występuje co prawda luka podażowa, jednak ostatnie miesiące wskazują na systematyczny przyrost nowej oferty. Zwiększa się również liczba rozpoczynanych inwestycji. Można tym samym wnioskować, że niedobór podaży powinien się w kolejnych kwartałach zmniejszać, a wielkość oferty będzie lepiej dopasowana do faktycznego zapotrzebowania. Ograniczona podaż oraz wprowadzenie na rynek programu „Mieszkanie dla Młodych” skutecznie wyhamowało odnotowywane spadki. W atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy ceny mieszkań wzrosły. Trudno jednak stwierdzić, że na rynek powrócił odczuwalny dla klientów trend wzrostowy. Tego typu tendencje będą jednak występowały szczególnie w przypadku najlepiej zlokalizowanych nieruchomości.
 

Pobierz pełną wersję raportu

pdf Pobierz plik PDF (1.67 MB)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedażdziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Lublindomy na wynajem powiat M. Krakówdomy na sprzedaż gmina Wymiarkidomy na wynajem gmina Harasiukimieszkania na sprzedaż w Rogalowiedomy na sprzedaż w Moraczewiedomy na sprzedaż w Psucinie

Deweloperzy

);