Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Jakie są koszty sądowe przy zniesieniu współwłasności lokalu mieszkalnego posiadającego księgę wieczystą, a jakie notarialne? Czy ponosi się również koszty podatku w Urzędzie Skarbowym?

Znieść współwłasność nieruchomości można zarówno w drodze postępowania sądowego, jak i w drodze umowy, a w związku z tym, że jest to nieruchomość, z zachowaniem dla umowy formy aktu notarialnego. W formie aktu notarialnego znieść współwłasność można tylko wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele są zgodni zarówno co do konieczności, jak i co do sposobu zniesienia współwłasności. Jeżeli między współwłaścicielami jest spór, to pozostaje jedynie droga sądowa, a z wnioskiem o zniesienie może wystąpić każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie.

Koszty zarówno u notariusza, jak i w sądzie zależą od wartości nieruchomości. Na koszty te składają się opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej i wynagrodzenie notariusza. Od rozpatrzenia wniosku sąd pobierze opłatę sądową zgodnie z rozporządzeniem z dnia 17.12.1996 roku w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 96, poz. 753 ze zm.). Od wniosku w sprawie zniesienia współwłasności sąd pobiera wpis stosunkowy zależny od wartości nieruchomości (przedmiotu sprawy) podanej przez wnioskodawców w wysokości 1/5. Sąd pobierze wpis w wysokości 1/10, gdy wniosek zawierać będzie zgodny projekt zniesienia współwłasności. Zatem w sądzie te koszty w większości przypadków będą niższe, tyle że u notariusza można znieść współwłasność w drodze umownej w ciągu dwóch, trzech dni, natomiast w sądzie może to trwać kilka miesięcy lub dłużej.

Natomiast w kwestii opodatkowania zniesienia współwłasności na podstawie nowelizacji z 28.10.2002 r (Dz. U. Nr 200, poz. 1681) ustawy z dnia 28 lipca 1983 r o podatku od spadków i darowizn zniesienie współwłasności zrównano pod względem podatkowym z darowizną. Argumentowano to tym, że pod względem ekonomicznym zniesienie współwłasności zbliżone jest swoim charakterem do darowizny, więc tak samo powinno być opodatkowane. Podatek ten naliczany jest jednak w ściśle określonych sytuacjach. Przede wszystkim podstawą opodatkowania jest ta część, która przekracza wartość udziału we współwłasności, będąc czymś w rodzaju ukrytej darowizny. Jeżeli na przykład trzech współwłaścicieli mieszkania dokona zniesienia współwłasności w ten sposób, że właścicielem zostanie jeden z nich, to takie zniesienie współwłasności będzie opodatkowane, chyba że następuje ono między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej (małżonkowie, zstępni (rodzice, dziadkowie), wstępni (dzieci, wnuki), pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo i teściowie). Oznacza to, że podatek nie obciąża ani zniesienia współwłasności małżeńskiej, ani zniesienia współwłasności między najbliższą rodziną. Podatek od spadków i darowizn naliczany jest bez względu na to, czy zniesienie współwłasności wynika z umowy, ugody czy też z orzeczenia sądu. Jeżeli nieodpłatne zniesienie współwłasności sporządzane będzie w formie aktu notarialnego, to podatek obliczy i pobierze notariusz.

2006-05-25

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Biura Świętokrzyska 14
Osiedle Lawendowa 3
Oaza Bronowice
Działka pod inwestycję
Dom na Bielanach
Cystersów 26
Villa sento
 Osiedle Harmonia
Kamienica Pilotów 29
Nieruchomości położone w...
Ville Italii
Osiedle Ogrody Żabińca
Sand Hotel ****
Marine Hotel *****
Gryczana Gardens
Rezydencja Walenty

Biura Świętokrzyska 14

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Działka pod inwestycję

Kraków, Bronowice, ul. Balicka  

Dom na Bielanach

Bielany, Kraków 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Osiedle Harmonia

Kraków, Dębniki/Kliny Zacisze, ul.... 

Kamienica Pilotów 29

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. Pilotów 

Nieruchomości położone w...

Goczałkowice-Zdrój 

Ville Italii

Kraków/Zielonki, ul. Marzycieli 

Osiedle Ogrody Żabińca

Kraków, Prądnik Biały, ul. Żabiniec 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Gryczana Gardens

Kraków, Prądnik Biały, ul. Gryczana 

Rezydencja Walenty

Kraków, Krowodrza, ul. Prądnicka 
Super oferta: / poprzednia następna

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedażkamienice na sprzedażdziałki na wynajemmieszkania na wynajem powiat Starachowickimieszkania na wynajem powiat Bieszczadzkidomy na wynajem gmina Brzeźniodomy na wynajem gmina Żarówdomy na sprzedaż w Dębiniemieszkania na sprzedaż w Ksawerynowiemieszkania na wynajem w Wieliczce

Producenci

Farby Śnieżka