Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Sprawdzanie dobrowolności opuszczenia lokalu

Dobrowolność opuszczenia lokalu musi być każdorazowo badana przez właściwy organ, stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 4 marca 2016 r.

W przedmiotowej sprawie właścicielka mieszkania, która nabyła je w drodze licytacji komorniczej, chciała wymeldować widniejącą w rejestrze osobę. Złożyła więc odpowiedni wniosek do Prezydenta Miasta, wskazując, że w przedmiotowym lokalu zameldowany nie mieszka. Po wielu perturbacjach były właściciel został wymeldowany, na co jego pełnomocnik złożył odwołanie, a następnie skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny ustalił następujące fakty: były właściciel nieruchomości kilka lat wcześniej został przewieziony do szpitala psychiatrycznego i był tam hospitalizowany, a następnie mieszkał u swojego opiekuna prawnego. Następnie jego lokal został zlicytowany na aukcji komorniczej, którą to wygrała wnioskodawczyni postępowania o wymeldowanie. Sąd zauważył, że wymeldowanie odbyło się zgodnie z prawem, bowiem art. 35 ustawy o ewidencji ludności stanowi, że:

Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Komentowany przepis nakazuje zbadać, czy opuszczenie miejsca pobytu odbyło się dobrowolnie, bowiem od tego zależy możliwość jego zastosowania. W przedmiotowym stanie faktycznym Sąd uznał, że co prawda hospitalizację w szpitalu psychiatrycznym można uznać za pozbawione dobrowolności, ale były właściciel, gdy wyszedł ze szpitala zamieszkał u swojego opiekuna prawnego przez dłuższy okres i nie czynił starań, aby powrócić do poprzedniego lokalu. W takim stanie rzeczy Sąd uznał, że wymeldowanie odbyło się zgodnie z prawem.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 marca 2016 r., o sygn. akt: II SA/Gl 1037/15

2016-05-24

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedażkamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Piotrków Trybunalskidomy na wynajem powiat Żnińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kłomnicemieszkania na sprzedaż gmina Książ Wielkopolskidomy na sprzedaż w Cegielniidomy na wynajem w Dąbrowejdomy na sprzedaż w Miłomłynie

Deweloperzy

);