Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zmiany w obrocie ziemią wpłyną nie tylko na ceny

Zmiany w obrocie ziemią wpłyną nie tylko na ceny

Jakie zagrożenia niosą ze sobą wymagania stawiane nabywcom gruntów? Czy nowa ustawa wpłynie na ceny działek rolnych i budowlanych?

Wraz z końcem kwietnia w życie weszła ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Nowe przepisy wprowadzają 5-letni zakaz sprzedaży państwowych gruntów. Większą kontrolą został objęty również obrót prywatnymi nieruchomościami rolnymi. Zgodnie z obowiązującą ustawą, transakcje sprzedaży mogą dotyczyć wyłącznie działek o powierzchni, która nie przekracza 300 ha. Prawo nabycia gruntów rolnych będzie przysługiwało podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym, które spełniają ustawowe kryteria. W przypadku drugiej grupy obowiązuje definicja „rolnika indywidualnego”, która podaje, iż: za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo. ( art. 6 ust. 1 )

Osłabienie popytu na działki?

Jakie zagrożenie niesie ze sobą szereg wymagań stawianych potencjalnym nabywcom? Przypuszcza się, że rygorystyczne przepisy w tym zakresie mogą osłabić popyt na rynku nieruchomości rolnych. Zapał osób planujących inwestycje studzi m.in. zapis o kwalifikacjach rolniczych, bez których nie można dokonać zakupu. Kwestia, która dość szybko wywołała głośny sprzeciw w mediach, według Ministerstwa Rolnictwa tak naprawdę nie wnosi niczego nowego do dotychczasowych zasad nabywania gruntów rolnych. Ukończenie kierunku studiów związanego z rolnictwem nie jest warunkiem niezbędnym, o ile inwestor posiada udokumentowane doświadczenie zawodowe. Wówczas konieczny będzie 5- lub 3-letni (w zależności od wykształcenia) staż pracy w gospodarstwie rolniczym. Uwzględnia się:

  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo
  • wykształcenie średnie inne niż rolnicze
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej
  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe.

Podział ten jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 stycznia 2012 r.  Szczegółowy wykaz kwalifikacji dotyczących stażu pracy został zawarty w art. 6 ust. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Doświadczenie zawodowe potencjalnego nabywcy zostanie uznane w świetle prawa, jeśli w okresie wykonywania pracy osoba ta:

  • podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub
  • była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub
  • wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub
  • odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Z powyższego wynika, że kwalifikacje zawodowe nie powinny stać na przeszkodzie osobom planującym zakup nieruchomości rolnej, a przynajmniej nie bardziej niż miało to miejsce przed uchwaleniem ustawy.

Ograniczenie podaży gruntów rolnych

Rzeczywistym następstwem wstrzymania sprzedaży będzie ograniczenie podaży, co z kolei może skutkować podwyżką cen gruntów. Warto przypomnieć, że celem ustawy było zabezpieczenie ziemi przed niekontrolowanym wykupem, napływem zagranicznego kapitału i zagospodarowywaniem działek rolnych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Z drugą częścią tego założenia wiążą się ewentualne utrudnienia dla inwestorów, którzy zamierzają wykorzystać grunty pod zabudowę mieszkaniową lub magazynową. Co istotne, zakaz sprzedaży ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie obejmuje tego rodzaju przedsięwzięć. Zgoda na zbywanie ziemi nie rozwiązuje jednak problemu. Przed sprzedażą należy bowiem odrolnić działkę, a to wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Pośrednim skutkiem wejścia w życie ustawy może okazać się zatem wzrost kosztów inwestycji mieszkaniowych.

Kolejnym pytaniem, które nasuwa się po przeanalizowaniu treści ustawy, jest jej zasadność. Ustawa miała zapobiec ewentualnym nadużyciom ze strony zagranicznych inwestorów, którzy od 1 maja br. mogliby nabywać polską ziemię bez konieczności uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wzmocnienie ochrony było ściśle powiązane z wygaszeniem unijnego okresu ochronnego dla Polski. Pracom nad ustawą towarzyszyły stwierdzenia, że aktywność zagranicznych inwestorów z roku na rok jest coraz wyraźniej obecna na polskim rynku nieruchomości rolnych, co zagraża interesom krajowych rolników. Z najnowszych danych resortu spraw wewnętrznych wynika natomiast, że tendencja jest raczej odwrotna. W ubiegłym roku cudzoziemcy nabyli w Polsce ponad połowę mniej gruntów niż w 2014 r. Wśród nabywców znaleźli się inwestorzy z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Holandii. Łącznie cudzoziemcy zakupili w Polsce 460 ha ziemi. Najwięcej zezwoleń na nabycie działek rolnych uzyskali Ukraińcy. Przeprowadzono ponadto 28 transakcji z udziałem białoruskiego kapitału, 26 z niemieckim, 17 z rosyjskim i 18 z holenderskim.

Ustawa niezgodna z Kontstytucją?

Listę wątpliwości dotyczących ustawy uzupełniają krytyczne stanowiska Krajowej Rady Izb Rolniczych czy samorządowców. Jeszcze przed podpisaniem ustawy przez prezydenta, rząd musiał odpierać zarzut nierównego traktowania. Dla środowiska rolników nie do przyjęcia okazała się poprawka zgłoszona przez PiS, zgodnie z którą kościoły i związki wyznaniowe otrzymały prawo zarówno do sprzedaży, jak i nabywania gruntów rolnych.

Pomimo, że rolnicy rozumieją i akceptują przeznaczanie ziemi na cele religijne (budowa kościołów, cmentarzy itp.) – wieś zawsze bowiem była ostoją polskości, wiary i tradycji, sprzeciwiają się jednak przeznaczaniu dużych areałów ziemi rolniczej na cele niezwiązane z celami religijnymi. Uprawa ziemi powinna być w rękach rolników i nie powinno się ziemi rolnej dla kościołów i związków wyznaniowych całkowicie wyłączać spod działania ustawy w zakresie obrotu gruntami rolnymi, bez względu na przeznaczenie gruntów – czytamy w liście adresowanym do Prezydenta RP przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Przed nieuzasadnionym faworyzowaniem kościołów i związków wyznaniowych ostrzegała rząd, jeszcze przed uchwaleniem ustawy, również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Wprost o łamaniu Konstytucji RP w ostatnim czasie wypowiedział się Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, uznając, że przyjęta ustawa godzi w konstytucyjne zasady: równego traktowania i proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.). Wątpliwości budzi przede wszystkim definicja rolnika indywidualnego w części dotyczącej obowiązku zamieszkiwania danej gminy przez co najmniej 5 lat. Zdaniem radnych rolnicy stracą także na tym, że rząd ulgowo potraktował kościoły i związki wyznaniowe. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego stwierdził ponadto, że doszło do złamania postanowień Traktatu Akcesyjnego.

Mimo nieustających kontrowersji wokół obrotu nieruchomościami rolnymi, ustawa obowiązuje, wciąż w niezmienionym kształcie, od 28 kwietnia 2016 r.

Źródło: KRN.pl | 2016-05-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniakamienice na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Mieleckimieszkania na sprzedaż powiat Sierpeckimieszkania na wynajem gmina Miedźnalokale użytkowe na wynajem gmina Dobra (Szczecińska)mieszkania na wynajem w Osowiedomy na sprzedaż w Koszelewachmieszkania na sprzedaż w Brzostówce

Deweloperzy

);